Стопаните – и едри и дребни – имат 10 дни да кандидатстват за de minimis с бюджет от 47,5 млн. лв.
Ставките ще се определят по-късно. Максималната помощ за стопанство за 3 последователни години е 48 895,75 лв.
От 20 ноември до 1 декември земеделските производители, които развиват своята дейност в секторите „Животновъдство“, Пчеларство“ и „Растениевъдство“, могат да подадат заявления за подпомагане по помощта de minimis, съобщава ДФ „Земеделие“.
Държавното подпомагане очевидно няма да е само „за най-малки производители в сектор Животновъдство“ – така, както бе записано в меморандума (виж чл. 6), подписан в дните на септемврийския протест.
Както бе съобщено от министерството на 7 ноември, при обсъждане на това подпомагане с браншови организации, животновъдните сдружения са поискали да няма ограничения в разпределянето на парите. Първоначално МЗХ бе предложило държавната помощ да е само за стопанства с до 150 броя едри преживни и до 300 броя дребни преживни животни, с до 300 броя пчелни семества и с до 150 коне. Това обаче не се прие от браншовиците.
В първия вариант de minimis трябваше да получат само производителите на десертно и винено грозде, сливи и картофи. Впоследствие неприсъствали и непоканени на заседанието браншовици казаха, че искат подпомагането да е за всички плодове и зеленчуци, за които се получава обвързано подпомагане.
В резултат на това тази неголяма държавна помощ ще се раздаде на почти всички производители, в това число и на тютюнопроизводителите, и съответно ще бъде „на много по малко“.
Помощта се отпуска съгласно Регламент (ЕС) № 1408/2013, изменен с Регламент (ЕС) 2019/316, на регистрираните земеделски стопани по Наредба № 3 от 1999 г., а при кандидатстване за тютюн се изисква регистрация като тютюнопроизводители съгласно Наредба № 22 от 21 декември 2016 г. за 2023 г.
Помощта се предоставя за покриване на част от разходите за изхранване на животните през зимния сезон и за осигуряване подготовката за реколта 2024 г.
Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ (УС на ДФЗ) одобри по схемата бюджет в размер на 47,5 млн. лв.
Средствата се разпределят както следва:
• за сектор „Животновъдство“ в т.ч. пчелен мед: 23 750 000 лв.
• за сектор „Растениевъдство“: 23 750 000 лв.
Помощта de minimis се предоставя за направленията:
• едри преживни животни;
• дребни преживни животни;
• коне под селекционен контрол;
• пчелни семейства;
• плодове и зеленчуци (ябълки, круши, кайсии/зарзали, праскови/нектарини, череши, вишни, ягоди, малини, сливи, десертно грозде, домати полски, краставици полски, корнишони, патладжан, пипер полски, картофи, лук, чесън, моркови, зеле, дини и пъпеши);
• оранжерийни култури (домати, краставици и пипер);
• винени лозя (без площите, за които е получено подпомагане по мярката за „Събиране на реколта на зелено“);
• маслодайна роза;
• тютюн.
Заявленията за подпомагане за помощта de minimis се приемат в Общинските служби земеделие (ОСЗ) към ОД “Земеделие“ на МЗХ. Документи се подават по постоянен адрес на физическото лице (при кандидатстване на ФЛ) и по седалището на едноличния търговец или юридическото лице (при кандидатстване на ЕТ и ЮЛ). Кандидатстването се извършва лично или чрез упълномощено лице, след представяне на нотариално заверено пълномощно по образец, изготвен от ДФЗ.
Указанията за предоставяне на помощта са публикувани на сайта на ДФЗ.
От фонда припомнят, че помощта de minimis, която се предоставя на един земеделски стопанин или предприятие, не може да надхвърля левовата равностойност на 25 000 евро (48 895,75 лв.) за период от 3 последователни бюджетни години.
Размерът на помощта за едно животно, за едно пчелно семейство, както и за един хектар, ще бъде определен от МЗХ след приключване на приема на заявления за подпомагане и ще се утвърди с решение на УС на ДФ „Земеделие“.