Празникът на евреите Ханука според легендата
Празникът на евреите Ханука започна на 7 декември и ще продължи 8 дни в чест на повторното освещаване на Втория храм на Йерусалим през 200 г. пр.н.е.
Ханука понякога се нарича еврейската Коледа, но празникът няма нищо общо с раждането на Исус., пише Дойче веле.
Вместо това той отбелязва повторното освещаване на Втория храм в Йерусалим около 200 г. пр. н. е., където според легендата евреите са се надигнали срещу своите гръцко-сирийски потисници в Макавейския бунт. Всъщност думата Ханука означава „повторно посвещение“.
Под гръцкото управление на евреите не е било позволено да практикуват религията си в продължение на два века, докато не завладяват отново Йерусалим през 164 г. пр.н.е. След като прочистват Втория храм и възстановяват олтара му, те намерит буркан с масло, който бил достатъчен само за поддържане на свещите на менора (свещник с осем разклонения), горящи за един ден. Те обаче не угаснали в продължение на осем дни.
Ето защо Ханука се празнува осем дни, като всеки ден се пали свещ, след като се стъмни.
![](http://agroplovdiv.bg/wp-content/uploads/2023/12/Screenshot_3.png)
Въпреки че хората обикновено използват термина менора, това, което се запалва по време на Ханука, е ханукия, свещник с девет разклонения. Деветият държач е предназначен за „помощника“ (известен на иврит като шамаш), свещта, която се използва за запалване на останалите осем свещи след благословията (brachot).
Фазата на луната определя датата на еврейския фестивал на светлините. Винаги започва на 25-ия ден от месец Кислев, деветият месец в еврейския календар, поради което датата се променя в григорианския календар. През 2022 г. Ханука започва на 18 декември.
Първоначално подаръците не са били част от празненствата.
Ханука обаче стана по-комерсиална през годините, така че е обичайно да се дават подаръци, особено на деца . Хората обичат да ядат ястия, пържени в масло, включително кръгли желирани понички (sufganiyot) и картофени палачинки (latkes).