Откриха двуметров череп на най-мощното морско чудовище, живяло преди 150 млн. години
Плиозавърът е открит в скала на Обединеното кралство. Има 130 зъба и може би три очи
Черепът на колосално морско чудовище беше извлечен от скалите на Джурасик Коуст в Дорсет, Великобритания.
Принадлежи на плиозавър, свирепо морско влечуго, което тероризирало океаните преди около 150 милиона години.
Вкаменелостта с дължина 2 метра е един от най-пълните екземпляри от този тип, откривани някога, и дава нови прозрения за този древен хищник, пише Би Би Си.
Когато черепът се разкрива, веднага става ясно, че този плиозавър е огромен и прекрасно запазен.
Никъде другаде няма екземпляр, който да съответства на него, смята местният палеонтолог Стив Етчес.
„Това е един от най-добрите вкаменелости, върху които някога съм работил. Това, което го прави уникален е, че е завършен“, каза той пред Би Би Си Нюз.
„Долната челюст и горният череп са свързани заедно, както биха били в живота. В световен мащаб едва ли има екземпляри с такова ниво на детайлност.
Черепът е по-дълъг, отколкото повечето хора са високи, което ви дава представа колко голямо трябва да е било съществото като цяло.
Няма как да не се фокусирате върху неговите 130 зъба, особено тези отпред“, обяснява Етчес.
Дълги и остри като бръснач, те са могли да да убиват с едно ухапване. Погледато по-отблизо се вижда, че гърбът на всеки зъб е маркиран с фини ръбове. Те биха помогнали на звяра да пробие плътта и след това бързо да извади зъбите си, подобни на кама, готови за бърза втора атака.
Плиозавърът е бил най-добрата машина за убиване и с дължина 10-12 метра, с четири мощни крайника, подобни на плавници, за да се движи с висока скорост, той е бил върховният хищник в океана.
„Животното би било толкова масивно, че мисля, че щеше да може ефективно да плячкосва всичко, което е достатъчно нещастно да бъде в неговото пространство“, казва д-р Андре Роу от Бристолския университет. „Не се съмнявам, че това беше нещо като подводен Тиранозавър рекс .“
Храната би включвала и други влечуги, като неговия братовчед с дълга шия, плезиозавъра и делфиноподобния ихтиозавър – а вкаменелостите разкриват, че той дори се е хранил с други преминаващи плиозаври.
Начинът, по който този фосилен череп е възстановен, е невероятен.
Всичко е започнало със случайна находка по време на разходка по плаж близо до залива Кимъридж на известното Джурасик крайбрежие на Южна Англия, включено в списъка на световното наследство.
Приятелят на Стив Етчес и колега ентусиаст на вкаменелостите Фил Джейкъбс се натъкнал на върха на муцуната на плиозавъра, лежащ в чакъла. Твърде тежък за носене, той отишъл да вземе Стив и двамата поставиха импровизирана носилка, за да отнесат фрагмента от вкаменелости на безопасно място.
Проучване с дрон на извисяващата се стена на скалата посочи вероятно местоположение, което бе … вътре в скалата.
Палеобиологът проф. Емили Рейфийлд вече е изследвала големите кръгли отвори в задната част на главата. Те й разказват за размера на мускулите, управляващи челюстите на плиозавъра, и силите, генерирани, когато устата му се затвори и смачка плячката си.
В горния край това излиза около 33 000 нютона. За контекст, най-мощните челюсти на живите животни се намират на соленоводните крокодили, с 16 000 нютона.
Този новооткрит екземпляр има характеристики, които предполагат, че е имал някои особено изострени и много полезни сетива.
Муцуната му е осеяна с малки вдлъбнатини, които може да са били мястото на жлези, за да му помогнат да открие промените във водното налягане, направени от предполагаема плячка. А на главата му има дупка, в която би могло да се помещава париетално или трето око. Гущери, жаби и някои живи днес риби имат едно от тях. То е светлочувствително и може да е помогнало при намирането на други животни, особено когато плиозавърът е изплувал от дълбоки, мътни води.
Стив Етчес ще изложи черепа следващата година в своя музей в Кимъридж – колекцията Етчес.