Полските фермери се сдобиха с министър защитник
Полските фермери си имат нов министър и това е Czesław Siekierski (Чеслав Секерски). Той е на 71 години и е достатъчно известен с позициите, които е заемал като евродепутат и като депутат в полския Сейм. При представянето му Доналд Туск, новият премиер на Полша, каза: „Полските фермери със сигурност ще видят какво наистина означава да се борят за техните интереси силно и решително. Г-н Kołodziejczak беше първият, който надигна вик, когато поради вашата (към депутатите на опозиционната вече партия) безпомощност фермерите замръзнаха от страх, когато украинското зърно започна да се излива. Няма смисъл да обвинявате Украйна за това, защото вината е ваша. Златната реколта, която спечелиха вашите протежета, е към своя край„.
Новият министър е роден на 8 октомври 1952 г. във фермерско семейство, разкрива биографията му изданието Farmer.pl.
Учи във Варшавския университет по природни науки, във Факултета по аграрна икономика. През 1986 г. защитава докторска степен по икономика. Той остава в университета дълги години като преподавател.
Бил е директор на Фондацията за програми за подпомагане на земеделието (FAPA).
Той сяда на банките в Сейма за първи път през 1997 г.
Чеслав Секерски също има опит в работата в Министерството на земеделието, тъй като от 2001 г., в продължение на две години, той заема длъжността държавен секретар в Министерството на земеделието и развитието на селските райони.
Следващите години посвещава на работа в Европейския парламент – първо като наблюдател (2003 – 2004 г.), а след присъединяването на Полша към Европейския съюз като евродепутат. В продължение на три мандата е евродепутат, като при третия мандат заема поста председател на Комисията по земеделие и развитие на селските райони (AGRI).
На изборите през 2019 г. е избран за народен представител. Той повтори този успех и на последните избори.
За аграрната политика на ЕК министърът казва: „Селскостопанската политика на ЕС изисква нов облик и модификация, най-вече в контекста на новите предизвикателства, свързани с прилагането на Зелената сделка. По време на кризи не трябва да се прилагат експериментални стратегии или реформи.“
За Украйна: „ЕС се отвори твърде много за Украйна, вярвайки, че отварянето на европейския пазар за Украйна ще подобри икономическото й състояние и ще насърчи развитието на двустранната търговия. Бях докладчик по този въпрос и подготвих подходящо становище на форума на Европейския парламент, което беше отрицателно становище по отношение на притока на стоки от Украйна. Споменах между другото колко опасен е подобен подход към чувствителните селскостопански сектори в случай на използване на улеснени, преференциални квоти за селскостопански и хранителни стоки. Според мен можем да подкрепим развитието на Украйна, но по различен начин и не трябва да използваме такава подкрепа, която вреди на полското и европейското земеделие“ – коментира той в интервю за Gazeta Pomorska.