Новият премиер на Полша не само ще продължи забраната за внос от Украйна, но ще удължи списъка
Европейските политици очакваха Доналд Туск да вдигне бариерите, но той няма такова намерение
Доналд Туск обеща да върне Полша обратно в лоното на Европа, след като встъпи в длъжност. Но има поне едно препятствие, което той вече не желае да преодолее.
Новото му правителство , което встъпва в длъжност днес, ще продължи да спира вноса на украински селскостопански продукти, според високопоставен член на бъдещата администрация, пише „Политико“.
Забраната, наложена от отиващото си популистко правителство на партията Закон и справедливост (PiS) през април, прекрати износа на пшеница и царевица от Украйна – основният източник на износ на опустошената от война нация. Това също така обтегна отношенията между Киев и Варшава, които са силни съюзници след руската инвазия, и постави Полша в курс на сблъсък с останалата част от ЕС.
Завръщането на Туск, бивш полски министър-председател и председател на Европейския съвет, чиято коалиция спечели изборите, събуди надежди, че ще отмени най-противоречивите решения на своите предшественици.
Първият лакмус, че това няма да се случи, бе сигналът на Полската народна партия (PSL), която ще държи министерството на земеделието, че има намерение да запази забраната за внос и да разшири списъка с украински продукти, подлежащи на нея.
Министерството ще бъде ръководено от Чеслав Секерски.
От партията на Секерски оправдават забраната за внос, като казват, че полските фермери и предприемачи не трябва да поемат тежестта на подпомагането на Украйна.
Забраната предизвика критики от украински официални лица и институции на ЕС. Заместник-министърът на икономиката на Украйна Тарас Качка го нарече „незаконен“ и „контрапродуктивен“ за собствените интереси на Полша. Европейската комисия също изрази загриженост, заявявайки, че забраната може да наруши правото на ЕС.
Ново нормално
Войната в Украйна причини хаос на световните доставки на храни, като способността на Киев да изнася зърното си през традиционните си черноморски пристанища е ограничена от продължаващия конфликт.
Решението на ЕС миналата година да помогне на страната да изнася своите стоки чрез така наречените пътища за солидарност през страни като Полша, Румъния и Унгария помогна за стабилизиране на цените на зърното и маслодайните семена в ЕС, но също така предизвика търговците и преработвателите в тези страни да купуват евтината продукция, вместо да помогнат за по-нататъшния й износ.
В отговор фермерите в райони, непосредствено граничещи с Украйна, видяха как собствените им силози за зърно се пълнят и цените рязко падат – и излязоха на улицата .
Напрегнатата ситуация между източните страни от ЕС от по-рано тази година се размрази, но само до известна степен.
България вдигна ембаргото си през ноември, след като нейната захарна индустрия изрази загриженост относно недостига на захарно цвекло, внасяно от Украйна. Румъния инвестира в разширяването на черноморското си пристанище Констанца, което се превърна в основен център за украински износ.
От петте държави от ЕС, които наложиха ограничения за внос, само Полша, Словакия и Унгария продължават да ги прилагат.