Наводнения в Германия: Отчаяни фермери се борят да спасят реколтите си
Милиони декари земя в Долна Саксония са под вода с унищожени житни посеви, картофи и захарно цвекло
Докато повечето германци празнуваха новата година, фермерът Дирк Райнеке трескаво подготвяше трите си трактора, за да докарат 150 тона картофи, преди те да изгният в наводненията. Това би означавало загуба на цялата му зимна реколта, разказва Дойче веле.
Райнике и други фермери в Долна Саксония , северозападна Германия, работят без прекъсване от дни, опитвайки да ограничат с диги наводненията . „Аз съм на 58 години и никога досега не съм преживявал подобно наводнение“, каза Райнеке пред Дойче веле. „Обикновено виждаме наводнения на всеки четири до пет години. Но никога не сме имали толкова високи равнища на водата в селото.“
Семейството на Рейнике управлява фермата си от осем поколения,
като основно произвежда мляко. Но сега всяка сутрин Рейнике отива да провери нивото на водата на Aller. Реката е дълга 260 километра и обикновено лъкатуши през федералните провинции Долна Саксония и Саксония-Анхалт с бавно темпо. Сега на много места водата излиза от бреговете.
Landvolk Niedersachsen, регионалната асоциация на фермерите, изчислява, че всичките 35 000 ферми в Долна Саксония са претърпели щети от водата на своите полета. „Няколкостотин хиляди хектара обработваема земя и пасища са наводнени“, каза президентът на асоциацията Холгер Хенис. Стотици селскостопански сгради бяха засегнати, „но за щастие само много малко ферми видяха оборите си наводнени и трябваше да евакуират добитъка си“.
В много части на Долна Саксония реколтата от картофи и захарно цвекло е застрашена. Поради изключително влажната есен черните пътища вече не можеха да се използват от тежките машини за прибиране на реколтата. Фермерът Рейнике каза, че
много от полетата му са под вода от ноември.
„Все още имам 1 хектар картофи, които дори не успях да прибера – изгубени са. Щетите възлизат на около 6 500 евро. Освен това има загуби в размер на 5 000 евро за 20 хектара зърно“, каза Райнеке, изчислявайки икономическия удар. „В момента черпя от резервите си от миналата година, но разбира се, те ще бъдат изразходвани в един момент. 2024 г. ще бъде трудна година, това е всичко, което мога да кажа.“
Все още не е ясен размерът на щетите. Наводненията не само унищожиха хиляди парцели земеделска земя, което ще има дългосрочни последици, но и доведоха до застой цели вериги за доставки.
150-те тона картофи, които Райнеке сега съхранява под огромен зелен брезент във фермата си, например, трябваше да бъдат преработени в нишесте, но компанията, която прави това, също беше засегната от наводненията. Освен това
повечето от зимните зърнени култури, засяти през октомври, са били унищожени
от наводнението, така че фермерите ще трябва да сеят отново през пролетта – ако има достатъчно налични семена.
Райнике също се чуди какво ще прави с течния тор, ако не може да бъде изнесен на нивите преди средата на февруари. И тогава фермерите може да се изправят пред следващото огромно предизвикателство само няколко месеца по-късно: лятна суша. Фермерът е много притеснен за бъдещето на германското земеделие, особено заради изменението на климата.
„Мисля, че ще видим няколко по-големи ферми да оцелеят. Но семейните ферми, средните и по-малките ферми като моята, ще трябва или да намерят своята ниша на пазара, или рано или късно да кажат, че вече не си струва да вземат земя под наем, а е по-добре да потърсят други източници на доход.“