Меглена Плугчиева с остра реакция към Кирил Вътев и правителството
Това, че се разделят секторите и се прави опит да бъде противопоставен целия отрасъл на обществото, намирам за крайно недостойно, каза тази сутрин бившият зам.-министър на земеделието
![](http://agroplovdiv.bg/wp-content/uploads/2024/02/1010x570.jpeg)
„Проблемите на земеделците не са от вчера и оня ден. Те бяха ясни още през юни 2023 г., когато встъпи новото правителство“, каза тази сутрин пред БНТ Меглена Плугчиева, дипломат и бивш заместник-министър на земеделието в кабинета Сакскобургготски и вицепремиер в правителството на Станишев..
Тя припомни, че още миналото лято земеделците са поискали законови промени и спиране на дъмпинговия внос от Украйна. Припомни и думите на акад. Денков при първия протест на земеделците през септември: „Аз с терористи не преговарям“.
Относно протестите от миналата седмица, тя попита: „Не ви ли беше ясно, че това, което е договорено няма как да издържи?“
Според Плугчиева споразумението, което ще се подготви днес между браншовиците и изпълнителната власт, е трябвало да бъде подготвено след анализ от голямата администрация на Министерството на земеделието и храните. Трябвало е да има конкретни текстове като проект вместо днес да се подготвя споразумението и утре да се подписва.
„Това е абсолютно несериозно отношение към този сектор, който е стратегически и касае продоволствената сигурност“, рязко каза Меглена Плугчиева.
Тя се съгласи с един от поводите на протестите – зеления климатичен терор, който се приложи в Европейския съюз. „Но у нас има специфика. Освен дъмпингов внос от трети страни, имаме липса на пазари в трети страни. Какво направи това правителство да има пазари?“, попита Плугчиева, която беше предложена за вицепремиер и еко министър в кабинета Габровски на ГЕРБ-СДС.
Продължавайки с критиката към министерството на земеделието Плугчиева допълни, че за 7 месеца нищо не е свършено по отношение на законодателството и че тепърва ще се изнасят проекти за обществено обсъждане.
Украинската помощ от 420 млн. лв. трябваше да бъде заложена в националния бюджет, а не сега да се търсят пари от фонд „Земеделие“, което означава, че ще има съгласуване с Брюксел.
Най-тежкото обвинение на Плугчиева към властта бе, че секторите се разделят и противопоставят, и че се прави опит да бъде противопоставен целия сектор на обществото. „Това намирам за крайно недостойно!“, възмути се тя.