Кирил Вътев: Пропъдихме българските генетици и сега те са мотора на семенарската индустрия по света
Докато има хора, за които ГМО и нови геномни техники са едно и също, ще гласуваме „въздържал се“, каза на заседание в парламента земеделският министър
България ще продължи да гласува „въздържал се“ на Съвета на ЕС по земеделие и рибарството дотогава, докато не разполага с категорични доказателства, за да гласува „против“ или в полза на проекта за регламент. Така министърът на земеделието Кирил Вътев отговори снощи на заседание на земеделската комисия на въпрос на депутата от ИТН Драгомир Петров. Във въпроса си депутатът отбелязва, че българските евродепутати са гласували в парламента „против“ и „въздържал се“ на проекта на регламент за НГТ.
Министърът припомни организираните до момента форуми по темата НГТ, които започнаха от 19 септември 2023 г.
Въпреки това Кирил Вътев смята, че е прекалено рано за социологическо проучване, защото хората продължават да бъркат генно модифицирани организми (ГМО) с нови геномни техники (НГТ). И това не е само у нас, но в цяла Европа. Въпреки че ЕС преследва прекалено амбициозни зелени политики, продължава да внася соев шрот от Латинска Америка и от САЩ, за да изхранва животните, отбеляза Кирил Вътев.
„За да има в България достатъчно коректна и достоверна информация за НГТ, трябва да имаме натрупана научна информация със статистика, анализи и оценка. Тъй като НГТ са прекалено нови и не са навлезли у нас, за разлика от други страни като Япония и САЩ, ние в момента не сме в състояние да се позовем на български данни.“
Министърът смята, че не е нито достоверно, нито коректно да се повтаря пред различни обществени групи внушението, че“ ще ни тровят и убиват с ГМО“, каквито уж били НГТ.
„В научната информация, която аз проследявам, има обратно твърдение“, вметна той.
Министър Вътев информира, че големият спор в ЕС е за патентите – да не би чрез новите геномни техники някой да монополизира дадени сортове. „Ние изрично споменаваме, че държим и малките селекционни компании да могат да участват. Някои световно известни учени пък коментират, че това е бъдещето на биоземеделието. Но засега никой не е доказал безспорно дали НГТ носят вреда или са бъдеще. Затова България се въздържа при гласуването на проекторегламента.“
Проф. Христо Даскалов също поиска да се изкаже:
Или наука, или конвенционално производство с пестициди
„България взе правилна позиция и оттук нататък правилното за нас ще е да хвърлим един поглед какво е събрала една много важна институция в ЕС – Европейският орган по безопасност на храните. Там има панели и ако някой от вас има малко време, може да види какви хора пишат в тези панели. Това са световно известни учени, които орат дълбоката оран в науката и движат света напред. И тези хора правят тези закони. Ако някой от политиците си въобразява, че може да направи закон без преди това учените да са изорали земята, за да подготвят този закон, просто много жестоко се лъже. Защото ако ние робуваме на това да тъпчем на едно място и да се държим за старото и познатото, действително … Знаете ли, ние много се гордеем че забранихме ГМО-то. А ние забранихме ( представяте ли си, каква дивотия направихме 2009 г.) забранихме дори научните изследвания да правим в България. Това беше абсолютен идиотизъм – най-накрая и учените си да спреш да се занимават с това нещо. Спомняте ли си Галилео Галилей, Джордано Бруно и така нататък? Никой не може да спре научният прогрес. Да, ние в дадения случай можем да се въздържим, но в никакъв случай не бива да отхвърляме възможността да информираме правилно обществото. Ние сме пак на ръба да направим някаква груба грешка … нали разбирате? Конвенционалното производство е производство с много пестициди и само като професор по безопасност на храните ще ви кажа, че никой не е казал, че ГМО растенията предизвикват изменения, но всички са единодушни, че пестицидите увеличават раковите заболявания. Ако искате да имаме повече ракови заболявания, давайте да продължим по този път и да не въвеждаме нищо ново.“
Веднага след подкрепящото изказване на проф. Даскалов, земеделският министър Кирил Вътев отново взе думата:
Като забранихме научните изследвания на ГМО, българските учени започнаха работа в най-елитните лаборатории
„Били сме №1 в света преди да забраним научните изследвания върху ГМО. При приемането ни в ЕС Агробиоинситутът е бил на първо място. Само че ние умеем да съсипваме сами себе си. Всички български учени, които са ученици на акад. Атанасов, в момента са в най-елитните световни лаборатории и в най-елитните семенарски къщи по света, защото тук им забранихме да си упражняват професията. В която и страна да потърсите, ще намерите български генетик. Защото сме много умни и защото целият мозъчен капитал сме го пропъдили оттук. На една от конференциите участваше проф. Милена Узунова, която работи в KWS. Моторът на тази фирма се казва Милена Узунов, обявена за учен №1 на Германия от всички чуждестранни учени. Румяна Ценкова е в Япония. Тази жена развива съвършено нов клон в световната наука за водата. Най-добрият селекционер по пшеницата в Русия е българин. Трите най-добри наши сортове пшеница Турция ги купува. Най-добрият ни сорт слънчоглед е във Франция. Защото не си ценим науката и хората. Аз съм свидетел как от най-известния в света земеделски институт във Вагенинген, Нидерландия нямаше ден, в който да не му звънят и да не се консултират с акад. Атанасов. В същото време Нидерландия, която има 2,5 пъти по-малко територия от нас, е втора в света по експорт на земеделска продукция след САЩ.“