Източнобалкански свине могат да се отглеждат на открито с двойни заграждения
За отглеждането на свине в райони извън регламентираните се изисква разрешение на БАБХ и ИАСРЖ
Обнародвани са изменения в Наредба №6 от 20 март 2007 г. за условията и реда за пасищно отглеждане на свине от Източнобалканската порода и нейните кръстоски.
От 2-ри април 2024 г. се премахват ограниченията за клане на животни от тази порода в кланици, разположени на територията на определени общини в областите Бургас, Варна и Шумен. Намалява се и минималната площ за отглеждане на едно животно и се регламентира възможност за отглеждане на свине от тази порода на открито в райони с двойни заграждения.
С цел запазване на генофонда на породата извън регламентираните територии се допуска отглеждането на Източнобалкански свине след получаване на писмено разрешение от Българската агенция по безопасност на храните и след писмено съгласуване с Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството.
Животновъдните обекти за отглеждане на свине от Източнобалканската порода и нейните кръстоски продължават да се регистрират по реда от Закона за ветеринарномедицинската дейност. Остават в сила разпоредбите при провеждане на профилактични мероприятия срещу заразни и паразитни болести, като собствениците на свине са длъжни да осигуряват условия и персонал за извършването им. Задължително трябва да се спазват указанията на официалния ветеринарен лекар. Въвеждат се и минимални изисквания за биосигурност към обектите.
МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 6 от 2007 г. за условията и реда за пасищно отглеждане на свине от източнобалканската порода и нейните кръстоски
(обн., ДВ, бр. 29 от 2007 г.; доп., бр. 3 от 2011 г.; изм. и доп., бр. 65 от 2017 г. и бр. 5 от 2020 г.)
§ 1. В наименованието на наредбата думата „източнобалканската“ се заменя с „Източнобалканската“.
§ 2. В чл. 2 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думата „източнобалканската“ се заменя с „Източнобалканската“.
2. Създават се ал. 3, 4 и 5:
„(3) Отглеждането на свине от Източнобалканската порода по реда на тази наредба извън териториите по ал. 1 се допуска за запазване на генофонда на породата след получаване на писмено разрешение от изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните в зависимост от епизоотичната обстановка по отношение на заразните болести по свинете и след писмено съгласуване с директора на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ).
(4) За издаване на разрешение за отглеждане по ал. 3 собственикът на обекта подава до директора на съответната областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) заявление по образец, утвърден от изпълнителния директор на БАБХ.
(5) След извършена проверка на място от официалния ветеринарен лекар и след получаване на становище от ИАСРЖ директорът на ОДБХ в срок от 30 работни дни от датата на подаване на заявлението по ал. 4 издава разрешение за отглеждане или постановява мотивиран отказ.“
§ 3. В чл. 3 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думата „източнобалканската“ се заменя с „Източнобалканската“, а след думата „условия“ се добавя „включително на открито в оградени терени“.
2. В ал. 2 думата „източнобалканските“ се заменя с „Източнобалканските“.
3. В ал. 3 думата „източнобалканската“ се заменя с „Източнобалканската“.
4. В ал. 4 думата „източнобалкански“ се заменя с „Източнобалкански“, а числото „2,5“ се заменя с „1“.
§ 4. В чл. 4 думите „отглеждани при пасищни условия“ се заличават.
§ 5. Член 5 се изменя така:
„Чл. 5. (1) Животновъдните обекти за отглеждане на свине от Източнобалканската порода и нейните кръстоски се регистрират по реда на чл. 137 от ЗВД. Към заявлението за регистрация се прилага копие от документ за собственост или друг документ, доказващ правото на ползване или владение на обекта или на имота, върху който е разположен обектът, а за горските територии – държавна собственост, договор за наем по реда на чл. 43 ЗГ със съответното държавно предприятие по чл. 163 ЗГ.
(2) Собствениците на обекти:
1. водят и съхраняват документация за:
а) новородените, закланите, откраднатите, убитите, умрелите, продадените, придобитите, идентифицираните, транспортираните или придвижените животни;
б) развъдна дейност;
2. съхраняват всички документи от проверките, извършени от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), на животните;
3. спазват изискванията на чл. 132, ал. 1, т. 4, 4а, 4б, 5, 6 и 7 от ЗВД;
4. водят регистър съгласно чл. 132, ал. 1, т. 8 от ЗВД;
5. поддържат ежедневно хигиената чрез почистване в обектите, без да предизвикват стрес при животните;
6. извършват редовно механично почистване на помещенията;
7. извършват редовно механично почистване и дезинфекция на съоръженията и инвентара;
8. осигуряват на животните:
а) защита на здравословното състояние от неблагоприятни атмосферни влияния, хищници и други вредни въздействия;
б) достъп до достатъчно фураж и вода за пиене;
9. изготвят индивидуален план за биосигурност, който включва най-малко изискванията, в приложение № 2, с определяне на критичните контролни точки в обекта, процедури за тяхното управление и план за прилагане на спешни мерки при констатиране на заразна болест, одобрени от директора на съответната ОДБХ.“
§ 6. В чл. 6 след думата „отглеждане“ се добавя „включително в оградени терени“, а думата „източнобалкански“ се заменя с „Източнобалкански“.
§ 7. В чл. 8, ал. 1 след думата „отглеждане“ се добавя „включително на открито в оградени терени“, а думата „източнобалкански“ се заменя с „Източнобалкански“.
§ 8. Наименованието на раздел III се изменя така: „Ветеринарномедицински и зоохигиенни изисквания към обектите за отглеждане на Източнобалкански свине и техните кръстоски“.
§ 9. В чл. 9 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите „На определения пасищен район“ се заменят с „В определения пасищен район, включително в оградените терени“, след думите „двойни заграждения,“ се добавя „които не позволяват излизането на свинете и“, а след думата „условия“ се добавя „, изграждат се съоръжения и се осигурява инвентар“.
2. Алинеи 2, 3 и 4 се изменят така:
„(2) Използваните съоръжения и инвентар по ал. 1 следва да са изградени от материали и по начин, позволяващи цялостно и ефективно почистване, дезинфекция и дезинсекция.
(3) Оградените терени на открито за отглеждане на свинете следва да:
1. са оградени с двойна ограда, състояща се от мрежа и електропастир, които не позволяват излизането на животните извън оградената територия;
2. имат вход, който разполага с оборудване и място за измиване и дезинфекция на хора и транспортни средства;
3. разполагат с временни двойни заграждания по чл. 9, ал. 1;
4. разполагат със съоръжения и инвентар, които отговарят на изискванията по ал. 2;
5. разполагат с филтър за смяна на работното облекло, оборудван с вана за измиване и дезинфекция на обувките и съоръжение за дезинфекция на ръцете на входа на обекта;
6. имат помещение или място на изхода с необходимото оборудване, различно от това по т. 2, за почистване, измиване и дезинфекция на транспортни средства;
7. имат място/съоръжения за предварително съхранение и обеззаразяване на тор, торови течности и технологични води за не по-малко от 40 дни; животновъдни обекти, разположени в нитратно уязвимите зони, следва да спазват изискванията на Програмата от мерки за ограничаване и предотвратяване на замърсяването с нитрати от земеделски източници в уязвимите зони в изпълнение на Наредба № 2 от 2007 г. за опазване на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници (ДВ, бр. 27 от 2008 г.).
(4) Нови животновъдни обекти се изграждат на отстояния от 10 км от фамилна и индустриална ферма за отглеждане на свине, съществуващи обекти за отглеждане на Източнобалкански свине и заградена територия за отглеждане на космат дивеч, като разстоянието между животновъдните обекти се измерва между оградите.“
§ 10. В чл. 10, ал. 1 след думата „отглеждане“ се добавя „включително на открито в оградени терени“, а думата „източнобалкански“ се заменя с „Източнобалкански“.
§ 11. Член 13 се отменя.
§ 12. В чл. 14, т. 1 съюзът „или“ се заменя с „и“.
§ 13. В чл. 16, т. 3, буква „в“ думата „животните“ се заменя с „обекта“.
§ 14. В чл. 17 се правят следните изменения и допълнения:
а) в т. 1 и 2 след думата „свине“ се добавя „включително на открито в оградени терени“;
б) в т. 4 думите „места за загробване на животни“ се заменят с „терени за обезвреждане на странични животински продукти и на продукти, получени от тях, извън обектите, регистрирани в ОДБХ“;
в) създава се т. 10:
„10. застрояване по смисъла на чл. 12, ал. 1 от Закона за устройство на територията.“
§ 15. В допълнителната разпоредба, в § 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 1 и 2 думата „източнобалкански“ се заменя с „Източнобалкански“.
2. В т. 3 думата „източнобалкански“ се заменя с „Източнобалкански“, след думата „район“ се добавя „включително оградените терени за отглеждане на открито“, а думите „трупосъбирателен пункт“ се заменят с „обособено място или контейнер за съхранение на трупове“.
3. В т. 4 думите „източнобалканска свиня“ се заменят с „Източнобалканска свиня“.
4. В т. 5 думата „източнобалканската“ се заменя с „Източнобалканската“, а думата „източнобалканска“ се заменя с „Източнобалканска“.
5. В т. 7 навсякъде думата „източнобалканската“ се заменя с „Източнобалканската“, а думите „тип индустриални ферми, фамилни ферми тип А и тип Б по смисъла на § 1, т. 42, 43 и 44“ се заменят с „индустриални и фамилни ферми по смисъла на § 1, т. 30 и 43“.
6. Точка 8 се отменя.
§ 16. В приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 в наименованието след думата „условия“ се добавя „включително на открито в оградени терени“.
§ 17. Създава се ново приложение № 2 към чл. 5, ал. 1, т. 9:
„Приложение № 2 към чл. 5, ал. 1, т. 9
Минимални изисквания към индивидуалния план за биосигурност:
1. карантиниране на новозакупени животни за минимум 21 дни;
2. редовно почистване, измиване и дезинфекция на съоръженията, в които се отглеждат свинете, и инвентара;
3. извършване на дезинфекция на превозни средства;
4. извършване на дератизация и дезинсекция в съответствие с технологичните изисквания;
5. използване на индивидуално облекло и обувки по време на престой в обекта, където се отглеждат свинете, или осигуряване на измиването на дрехите и измиването и дезинфекцията на обувките веднага след напускане на съоръжението;
6. обезвреждане на трупове, твърд тор, суспензия и отпадъчни води;
7. в обекта да се допускат само превозни средства, превозващи свине или фураж, които трябва да бъдат почистени, измити и дезинфекцирани веднага след разтоварването.“
§ 18. В приложение № 4 към чл. 6 съкращението „ЕГН“ се заменя с „БУЛСТАТ/ЕИК“.
§ 19. В останалите текстове на наредбата думите „източнобалкански“, „източнобалканската“ и „източнобалканските“ се заменят съответно с „Източнобалкански“, „Източнобалканската“ и „Източнобалканските“.
Заключителна разпоредба
§ 20. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в „Държавен вестник“.