Лазаровден е празник на нивите, пасищата и горите
Даряват девойките с бели яйца, започва подготовката за Страстната седмица
Осем дни преди Великден, винаги в събота, християнската църква отбелязва Лазаровден. Празникът е свързан със Свети Лазар, с възкресяването му от Иисус, а името му е символ на здраве и дълголетие.
В народните традиции и вярвания християнското възкресение се преплита с възраждането на природата за нов живот и това се вижда ясно в обичаите на Лазаровден. На този ден се откъсват върбовите клонки, които ще бъдат осветени утре на Цветница и които вярващите ще отнесат в домовете си като благословия.
Това е денят за Лазаруване – посветителски обред за всички девойки, за да могат да минат под венчило. В народната традиция този обичай е символичната смърт и прераждане на детето в жена. Девойката вече има нов социален статус – може да си избира годеник и да бъде искана за невеста.
На самия Лазаровден малки и по-големи момичета – лазарки, обикалят полето и къщите, играят и пеят песни за любов, за плодородие, здраве и семейно благополучие. Обичаят завършва на другата сутрин с ритуала „кумичене“, при който девойките пускат венчетата си по реката. Тази, чиято китка пристигне първа, се обявява за кумица и останалите ѝ отдават почит през цялата година.
В деня на празника две моми носят кошници за яйца, защото лазарките се даряват само с бели яйца. Други две носят криваци (дебели тояги) – символично по този начин играят мъжка роля. Случва се едната да носи кривак, а другата балтия (брадва) и тя се нарича Лазарова булка.
Като влязат в някой двор на къща, двете моми с криваците застават и издигат тоягите, а другите моми ги заобикалят в кръг. В този кръг влизат други четири лазарки (условно казано), забулени с превес над очите. Без да се хващат за ръце, те танцуват около момите с криваците.
Докато лазарките играят, около тях наредените в кръг моми пеят лазарски песни. Както коледните, така и лазарските песни са нагласени за всеки член в семейството и за всяко обществено положение. Има песни за мома, момък, за момче, за момиче, за дете, за булка, за домакин, за домакиня, за овчар, за орач и пр. Още има и песни за кмет, за свещеник, за първенец – все отлични в обществото селяни.
На Лазровден имен ден имат хората, носещи имената Лазар, Лазарка, Лазарин, Лазарина, Лазо, Ласка, Елизар, Лъчезара, Лъчезар.