ЕС пусна за още една година вноса от Украйна, този път с аварийна спирачка
Ще се следи внимателно импортирането на яйца, птиче месо, захар, овес, царевица, зърнени култури и мед
Спирането на вносните мита и квотите върху украинския износ за Европейския съюз ще бъде удължено с още една година след днешното приемане от Съвета и гласуването на 23 април в Европейския парламент. По този начин ЕС отново изпълнява своя ангажимент да подкрепя Украйна толкова дълго, колкото е необходимо, съобщават от Европейската комисия (ЕК).
Тези така наречени автономни търговски мерки (АТМ) са в сила от юни 2022 г.
Мерките отчитат опасенията на заинтересованите страни от ЕС. За тази цел – и като се има предвид значително увеличение на вноса на някои селскостопански продукти от Украйна в ЕС през 2022 г. и 2023 г. – обновените условия съдържат подсилен защитен механизъм . Той позволява предприемането на бързи коригиращи действия в случай на значителни смущения на пазара на ЕС или на пазарите на една или повече държави-членки.
Освен това се прилага аварийна спирачка за яйца, птиче месо, захар, овес, царевица, зърнени култури и мед, която ще се задейства автоматично, ако обемите на вноса достигнат средния годишен внос, регистриран между 1 юли 2021 г. и 31 декември 2023 г. Днес Генералната дирекция за търговия към ЕК също публикува тези обеми на вноса.
Комисията също така предприема необходимите стъпки, чрез консултации с Украйна съгласно член 29 от Споразумението за асоцииране ЕС-Украйна, за да постигне съгласие за по-дългосрочна реципрочна либерализация на тарифите . Този процес има за цел да осигури икономическа сигурност и стабилна рамка за търговия както на Украйна, така и на ЕС, както и на земеделските производители и предприятията. Това също би представлявало важна стъпка напред за възстановяването и по-нататъшната интеграция на Украйна във вътрешния пазар на ЕС , с крайната цел да се осигури бъдещото присъединяване на страната към Съюза.
Новите условия ще влязат в сила от 6 юни, след като сегашният режим изтече на 5 юни 2024 г. Те ще бъдат в сила до 5 юни 2025 г.
Вносът на ЕС от Украйна възлиза на 22,8 милиарда евро през 2023 г. в сравнение с предвоенните нива от 24 милиарда евро през 2021 г.