Георги Стоилов, с. Трилистник: Работата вече не ми носи радост

Преди две години той загуби от наводнение ожъната реколта за 1 млн. лв., а експремиерът Гълъб Донев му обеща 100% обезщетение. Не му бе платен и лев

Трети ден Георги Стоилов (37 г.) от с. Трилистник жъне пшеница и ечемик. Метеоролозите предупреждават хората да стоят на сянка и на климатик, и той се съобразява – стои в хладната кабина на комбайна, където е на сянка и това е офисът му. Навън малко след 10 часа вече наближава 30 градуса. Компютърът на комбайна непрекъснато отчита нещо и сигнализира, хедерът подхваща растенията … и така от сутрин до вечер.

Но на Георги не му носи радост тазгодишната жътва.

„Тази година

добивите са изключително слаби,

специално за Пловдивска област, заради сушата и закъснелите валежи. Реално пшеницата изгоря и после падна дъжда. Дотук към ожънал към 1000 декара и средният ми добив е между 300 и 400 кг от декар“, казва той.

Само преди десетина дни, когато бе тържественият старт на жътвата край с. Златитрап до Пловдив, земеделският министър Георги Тахов прогнозира среден добив над 500 кг от декар.

„За последно видях добра реколта през 2022 г., но тогава …“, не иска да довърши Стоилов.

Тогава, в първите дни на септември 2022 г., Георги Стоилов претърпя страшни щети. След като река Стряма потопи в разруха няколко карловски села, тя се спусна надолу в низината и при село Трилистник водната стихия се отприщи още веднъж. За нещастие, складовата база на зърнопроизводителя бе на пътя ѝ. В нея имаше 500 тона слънчоглед и 700 тона пшеница. Водата подхвана от откритите навеси леките семки на слънчогледа и ги разнесе не само из големия двор, а и извън него. Намокри и пшеницата.

Прочети още: Земеделецът Георги Стоилов загуби реколта за над 800 хил. лв. във водния ад на Трилистник

Първоначално зърнопроизводителят изчисли щетите си на 800 хил. лв., но по-късно от общинската земеделска служба, а също така и лицензиран оценител, обявиха, че загубите му са за около 1 милион лева.

На втория ден от наводнението

служебният премиер Гълъб Донев бе на посещение

при пострадалите. Отишъл и при Георги. Видял на място плуващия още слънчоглед и започналите да покълват пшенични зърна и лично му обещал, че ще бъде обезщетен на 100%.

Наводнението донесе още допълнителни разходи на земеделеца от Трилистник и нито един лев компенсация. Пристигнало само едно писмо от кризисния щаб в София, в което се обяснявало, че във фонда за бедствия и аварии няма толкова пари. Освен че премиерът не си спазил думата, освен че земеделското министерство, въпреки направената оценка на щетите не е помогнало с абсолютно нищо, Георги е трябвало да плаща на лицензиран оценител да изчисли загубите му, за да може от НАП да са спокойни, че земеделецът не укрива данъци.

Той е благодарен само на колегите си зърнопроизводители, които му се притекоха на помощ с труда си. Но категорично им отказа, когато те решиха да му помогнат с пари да си стъпи на крака.

„Още не съм занулил онази загуба отпреди две години. Още излизам от един кредит и стъпвам в друг. Още съм в кризата“, казва Стоилов.

От 2022 г. досега ситуацията за зърнопроизводителите се влошава непрекъснато.

„Цените на ечемика в момента са много ниски – 280-290 лева/тон. Чувам за пшеницата, че се продава за 330 до 350 лева. Миналата година беше 370-380 лева. Не знам защо, но

когато започне жътвата, горивата поемат нагоре.

Преди десетина дни дизелът струваше 2,10 лева, а сега лека-полека стана 2,40 лева/литър“, възмущава се човекът от Трилистник.

Той е изчислил себестойността на пшеницата на 160 до 180 лева/тон. Дори и по 400 лева да бъде изкупено хлебното зърно, стопанството пак ще е на загуба заради ниските добиви.

„Работим, за да работим“, обяснява Стоилов. Няма печалба, а когато има, е минимална.

Тази година и слънчогледът, който е засял, ще го върне назад. Защото точно сега, когато цъфти и когато влагата е най-необходима за добър добив, няма дъжд, няма поливна вода, сутрин няма и роса.

В стопанството му със сигурност липсват средства за инвестиции.

За украинската помощ,

която тази година зърнопроизводителите получиха за първи път, Георги обръща внимание, че условията ѝ не са справедливи. Ставката е 10 лева на декар, а субсидията се плаща до 3000 дка на стопанство. (Неговата фирма обработва около 6 000 декара.) За да бъдат подпомогнати за останалите декари, производителите трябваше да докажат, че са на загуба. „Ние сме наистина на загуба, но ако я осчетоводим, никоя банка няма да ни даде кредит.“ Помолен да измери размера на помощта, той каза, че едно хербицидно третиране излиза около 7-8 лева на декар.

„Започнах да се занимавам със земеделие преди 12 години. Тази работа ме радваше, затова я избрах. Но в последните години се оказа, че няма перспектива в зърнопроизводството, дори и за младите хора. Нещата стават от зле по-зле. Изискванията към нас се увеличават и вече са прекалено много. Климатът се промени, добивите паднаха, цените на машините се вдигнаха двойно. Работата вече не ми носи радост.“

На въпроса дали е взел мерки наводнението в склада да не се повтори, Георги Стоилов обясни, че нищо не може да се направи, ако реката пак се разлее. По-лошото е, че дигите на Стряма си стоят неукрепени въпреки наскоро преживяната в Трилистник драма. „Ако наводнението се случи отново, приключвам завинаги с фермерството“, каза без нотка на съмнение зърнопроизводителят.

Leave a Comment