В края на август бе изплатена и последната интервенция от 2023 г. – за хуманно отношение
ДФ „Земеделие“ вече може да разгледа грешките по схемата за намаляване на пестицидите, заради които хиляди земеделци бяха ощетени
Държавен фонд „Земеделие“(ДФЗ) изплати 16,6 млн. лв. (16 617 828.84 лв.) на 843 животновъди по интервенцията за „Хуманно отношение към животните и антимикробна резистентност“ (ХЖ – АМР) за Кампания 2023.
Това е последната помощ от 2023 г., с която най-после аграрното министерство се отчете пред стопаните, макар и с огромно закъснение. Както министър Тахов обеща пред депутатите, би трябвало да стартират проверките и разговорите с хилядите земеделци, които бяха ощетени или направо отрязани от еко схемата за намаляване на пестицидите.
Прочети още по темата: Само при административни грешки по еко схемата за пестициди ще има корекции
Ставките, по които се извърши плащането, са определени в Наредба 10 от 27.06.2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата, и хуманно отношение към животните, включени в Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027 г.
Подпомагането по ХЖ – АМР се предоставя на земеделски стопани, които отглеждат едри преживни животни (ЕПЖ) и/или дребни преживни животни (ДПЖ), заявени по дейност „Осигуряване на свободна подова площ“ и/или „Свободно пасищно отглеждане на животните“ и за които са спазени изискванията по интервенцията, предвидени в националната нормативна уредба и в правото на Европейския съюз.
Заявените за подпомагане животни трябва да са идентифицирани в съответствие с изискванията на Закона за ветеринарната дейност (ЗВД) и да са задържани в стопанството на кандидата най-малко 60 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане, като за Кампания 2023 срокът е до 5 септември.
Целта на предвидените дейности по интервенцията е осигуряване на повече свободно пространство в помещенията за отглежданите животни и по-дълъг период на пасищно отглеждане, което води до оказване на благоприятно влияние върху тяхното здраве, подобряване жизнеността им и спомагане повишаване на качеството на произведената продукция.