32-годишният Мартин – Фермер на Германия – остави министър Йоздемир очарован от стопанството му

В стопанството си той съчетава отглеждането на лещници и пилета с производството на водород

Мартин Щиглер (32) беше обявен за Фермер на 2023 г. на наградата CERES в Германия за отглеждане на лешници и свързаното с това отглеждане на пилета . Сега той иска да инсталира Agri-PV система с полупрозрачни модули върху лешниците и по този начин да комбинира растениевъдство (лешници), животновъдство (пилета) и производство на зелена електроенергия на една и съща площ, разказва немското издание Agrarheute.com

Мартин Щиглер

За да се използва разумно възможният излишен ток по време на пиковите периоди на слънчева радиация, той трябва да се преобразува директно във водород, който може да се съхранява. След това това може да се използва за зареждане или на търговски превозни средства, или на преустроени електрически превозни средства.

Земеделският министър Йоздемир е вдъхновен

Федералният министър на земеделието Джем Йоздемир разгледа иновативната работа на носителя на наградата CERES по време на посещение във ферма.

Мартин Щиглер съчетава безопасността за животните си с хранителни вещества за растенията. Пилетата ядат ларвите на лешниковия пробивач и оплождат растенията, като същевременно дърветата ги предпазват от хищни птици като ястреба.

Темата предизвика любопитство у министъра на земеделието още на церемонията по награждаването на CERES AWARD : „Посетих много ферми, но малко съм чувал за лешниците в земеделието. Но колкото повече научавам за лешниците и проектите, свързани с тях, толкова по очарован съм“, призна Йоздемир. 

„Вдъхновява ме как преоткривате нещата тук, като използвате фотоволтаици, справяте се с проблема с естествения контрол на вредителите като използвате пилетата и разработвате вълнуващи решения с водород “, каза министърът, за когото това е първата агро-PV система във връзка с е водород. „Никога не съм виждал нещо подобно. Има много неща, които заслужават да бъдат използвани не само тук, но и на други места в Германия“, каза Йоздемир.

Като не може да транспортира тока, по-добре да го преобразува във водород

Мартин Щиглер също разкрива, че първоначалните съображения за планирана агро-PV система са се провалили поради липсата на точка за захранване. „Но отказването не е опция“, каза младият фермер, който намери силен партньор в асоциацията на фермерите и нейната мрежа. 

Но не винаги има успехи. Неговият план, 18-километрова директна линия до Херцогенаурах, централата на групата Schäffler, която търсеше възобновяема енергия, се провали, защото правните обстоятелства бяха против него.

В този контекст Щиглер осъзнава темата за водорода. „Ако мрежата не може да абсорбира електричеството, тогава можем да го преобразуваме във водород.

Стефан Госенс ​​от Schäffler обясни как работи електролизерът, който вече е готов за серийно производство в необходимия размер и се използва успешно. Това, което се разглежда тук, е най-доброто приложение за производство на водород.

Щиглер успя да вдъхнови и производителя на автомобили BMW , който в момента тества малка серия от 100 автомобила, работещи с водород. „Захранването на чисто баварски продукт с баварски материали е страхотен проект“, казва производителят, който докара съответното превозно средство специално от Мюнхен. 

Мрежовият оператор N-ERGIE , който иска да ускори енергийния преход и също работи върху съхраняването на излишната електроенергия във водород. Като цяло Джем Йоздемир вижда това като „изключително обещаващо нещо“.

Leave a Comment