На 94 години геният на инвестициите Уорън Бъфет направи дарения за $50 млрд.
Вчера компанията му „“Беркшър Хатауей“ получи капитализация от 1 трилион долара
Днес Уорън Бъфет, наричан „Най-великият инвеститор в света“ и „Оракулът от Ямаха“, става на 94 години.
На тази възраст той вече се е разпоредил кои да получат наследството му, макар че като се има предвид сигурната ръка с която ръководи компанията „Беркшър Хатауей“, ще мине време преди да предаде ръководния пул в други ръце. До момента той направил дарения в размер на над 50 милиарда долара.
Бъфет е писал няколко пъти за своето убеждение, че в една пазарна икономика богатите печелят огромни награди за своите таланти. Децата му няма да наследят значителна част от богатството му. Веднъж той коментира: „Искам да дам на децата си достатъчно, за да почувстват, че могат да направят всичко, но не толкова, че да им се иска да не правят нищо“.
Само преди ден световните агенции оповестиха, че компанията на Бъфет вече е достигнала капитализация от 1 трилиона долара – зона, в която са настанени високотехнологичните титани Apple , Nvidia , Microsoft и Amazon.
62 години по-рано, когато е на 32 г., Бъфет инвестира малка сума в „Беркшър Хатауей“, която по това време е била текстилна фабрика. Оттогава досега той е преминал през хималайски върхове и малки падини в инвестирането, тъй като обмисля внимателно и прагматично всеки свой ход.
Само през 2024 г. акциите на Berkshire Hathaway са поскъпнали с над 27 на сто.
Успехите на Бъфет след избора на фирми, в които да инвестира, са легендарни.
Всички инвеститори – от най-неопитните до най-добрите, винаги се отзовават на събития, в които се очаква Уорън Бъфет да говори. С напълно съхранен ум, той може да даде оригинални и печеливши съвети. През годините дори имаше обявено наддаване за „обяд с Бъфет“. Сумите стигаха до над 150 000 долара за този обяд, в който спечелелият търга можеше да задава каквито пожелае въпроси на великия инвеститор и да получи честните му отговори. Парите от наддаването, разбира се, отиваха за благотворителност.
Бъфет е признат от комуникаторите като страхотен разказвач, както се вижда от годишните му писма до акционерите.
През октомври 2008 г. USA Today съобщи, че най-малко 47 книги са отпечатани с името на Бъфет в заглавието. Статията цитира главния изпълнителен директор на Borders Books Джордж Джоунс, който казва, че единствените други живи хора, посочени в толкова много заглавия на книги, са президенти на САЩ, световни политически фигури и Далай Лама. Бъфет каза, че неговият личен фаворит е колекция от негови есета, наречена Есетата на Уорън Бъфет, която той описва като „последователно пренареждане на идеи от моите годишни отчетни писма“.
Уорън Бъфет имаше план да накара „милиардерите по целия свят да дарят 50% от имуществото си за благотворителност или добри дела“. На 9 декември 2010 г. Бъфет, Бил Гейтс и главният изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг подписаха обещание, което нарекоха „Gates-Buffett Giving Pledge “, в което обещават да дарят за благотворителност поне половината от богатството си и да поканят други богати хора да последват примера им.
През ноември 2022 г. Бъфет направи дарение от 750 милиона долара в акции на Berkshire Hathaway на четири благотворителни фондации, управлявани от неговите деца. 1,5 милиона акции от клас B на неговия конгломерат на фондация Susan Thompson Buffett, кръстена на първата му съпруга. Той също така прехвърли по 300 000 акции от клас Б на три фонда, управлявани от неговите деца: фондация Шерууд, фондация Хауърд Г. Бъфет и фондация NoVo.