Лозана Василева: Въпреки инфлуенцата птицевъдите увеличават производството на месо и яйца

До 2029 г. секторът ще може да разчита на 42 млн. лв. годишно за хуманно отношение и да участва в инвестиционни интервенции от Стратегическия план

Птицевъдството е иновативен сектор, който осигурява високоефективно промишлено производство. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на официалното откриване на 44-та Международна конференция по птицевъдство Smart Poultry World, в София. В откриването участваха още председателят на Комисията по земеделието, храните и горите Иван Иванов, председателят на УС на Българска стопанска Камара Добри Митрев и председателят на УС на Съюза на птицевъдите в България Ивайло Гълъбов.

Събитието е достъпно за посетители на 10 септември от 10:00 до 19:00 часа и на 11 септември от 10:00 до 17:00 часа в „Интер Експо Център“, София.

„През последните три години секторът запазва своята устойчивост и продължава да се развива, независимо от съпътстващите го предизвикателства“, отбеляза Лозана Василева. По думите й, въпреки възникналите огнища на Инфлуенца по птиците се отчита тенденция на увеличаващото се производство на бяло месо. Общият добив на птиче месо и субпродукти в страната през 2023 г. нараства с 1,7% достигайки 122 081 тона на годишна база. Промишленото производство нараства с 1,4%, заемайки дял от 99% от общия добив. През 2023 г. производството на яйцата за консумация също се увеличава – с 0,8% на годишна база, до 1,2 млн. броя. Наблюдава се и окрупняване на стопанствата, отглеждащи птици от кокошия вид. „Това е резултат от внедряването на нови технологии и широко застъпени процеси на механизация и автоматизация.“, изтъкна заместник-министърът.

Д-р Василева подчерта, че Министерството на земеделието и храните провежда последователна политика както в подкрепа за животновъдния сектор, така и в частност за птицевъдството. Тя отбеляза, че една от мерките, която спомага за развитието на бранша, е схемата за държавна помощ за реализиране на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към птиците, която се прилага от 12 г. насам. „ За периода от 2024-2029 г. бюджетът на помощта е в размер на 242 млн. лв., което е със 70 млн.  лв. повече в сравнение с предходния период на прилагане. Тази година помощта е на стойност 42 млн. лв.“, заяви заместник-министър Василева.

Тя допълни, че в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони са предвидени финансови инструменти, с които браншът ще има възможност да подобри производствените условия. Сред тях посочи интервенциите за инвестиции в земеделските стопанства, за инвестиции, свързани с опазване на околната среда и помощта за възстановяване на земеделски потенциал и подходящи превантивни действия.

„За конкурентоспособността и устойчивостта на птицевъдните ферми е съществено важен постоянният обмен на ноу-хау и добри практики“, каза още д-р Василева и акцентира върху значимостта на иновациите за минимизиране на производствените разходи в стопанствата.

Leave a Comment