Представят десетки сортове ябълки на Празника на плодородието в Кюстендил
В Кюстендил започва Празникът на плодородието, който ще продължи три дни, а организатори са Общината и Институтът по земеделие край града.
“Празникът на плодородието” увенчава есента в Кюстендил и го заявява отново като град – „Майка на овощарството”. Древните автономни пауталийски монети свидетелстват за това с изображенията си, заявяват от Общината.
Константин Иречек в “Пътувания по България” – в началото на 80-те години на 19 век описва кюстендилския край така: “…Кюстендилското поле е градина от сливи, големи жълти круши, обемисти сочни ябълки, сладки череши и възкисели вишни, дребни жълти сливи, праскови, мушмули, черници, орехи и много други. По хълмовете се забелязват хубави лозя, тукашното вино е прекрасно. В летните месеци старите орехови кории, тъмната зеленина на градините и лозята и златокласните ниви, заедно с ливадите и горите по полите на планините, придават на покрайнината известен южен характер през дневната горещина и шумното пеене на щурците в звездните топли нощи.”
Овощарската традиция на кюстендилския край е жива през всички времена и предавана като опит и култура от поколение на поколение, от род в род.
Този есенен празник на изобилието е наследство от Първия национален овощарски конкурс от 1896 г., заявен от Община Кюстендил, проведен под патронажа на Министерството на търговията и земеделието/тогава/, и е първият и единствен по рода си такъв празник за страната.
Художествено аранжирани кътове с плодове и зеленчуци радват посетителите. Есенните дни на плодородието се съпътстват от научна сесия на Института по земеделие, Инвестиционен форум, Карнавал на плодородието и атракции.
“Празникът на плодородието” има конкурсен характер с награди за най-добро и атрактивно представяне на участниците, с което се насърчават производителите.
Всяка година партньор на Общината е Институтът по земеделие – Кюстендил.
С “Празника на плодородието” тържествено завършва празничния цикъл. Така след нежната първа стъпка на пролетта, плодородието на лятото и берекетът на есента, природата на кюстендилския край се отдава на заслужен зимен покой…, а после, когато се появи първото кокиче, тя се подготвя с нови надежди в очакване на пролетта, когато отново ще възкръсне за нов живот.
Празникът започва тази вечер с арт работиници за деца в парк „Театъра“ и фестивалът „Златни ябълки“ за детски състави, групи и изпълнители.
На 28 и 29 септември е представянето на десетки сортове ябълки от Институт по земеделие – Кюстендил, кулинарни демонстрации със специален гост шеф Дико Томчев, ще бъде показано приготвяне на супа от круши, съобщава БНР.
Ще има забавни семейни игри с плодове и зеленчуци, зона за релакс, забавни снимки и споделени мигове.
Посетителите на празника, а се очаква те да са хиляди от цялата страна, ще могат да разгледат художествено аранжираните щандове с плодове и зеленчуци, улица на занаятите и базар на занаятчии и земеделски производители от страната и региона. Ще има и карнавал на плодородието с участието на детските градини от града.
„Тази вечер 11 художници от Кюстендил ще рисуват на живо пред очите на публиката, и това ще стане във вечерните часове в парка пред Художествената галерия“, обясни Елена Дюлгерска, началник на отдел „Култура“ в Община Кюстендил.