На днешния ден през 1987 г. шест жени излизат на първия протест срещу обгазяването на Русе

На 28 септември 1987 г. пред сградата на Партийния дом в Русе е организиран първият протест срещу бездействието на тогавашните български политици. Години наред крайдунавският град е обгазяван от завода за хлор и хлорни продукти в Гюргево, Румъния, но по външнополитически съображения ръководството на БКП не предприема решителни действия в защита на населението, пише InfoSpravka.

На 23 септември е предвидена церемония, на която трябва да бъдат вързани червените връзки на русенските пионери, която се състои въпреки неколкократно завишените хлорни емисии във въздуха. Бездействието на властта кара шест жени, служителки на „Паркстрой-Русе“, да излязат на протест пред сградата на местния партиен дом. На демонстрацията е поставен единствено въпросът за чистотата на въздуха в града, като са избягвани всякакви искания от политически характер. Благодарение на този първи протест информационното затъмнение върху съдбата на Русе е вдигнато, а жителите на града се подготвят за нови акции.

Кулминацията е демонстрацията на майките с детските колички от 10 февруари 1988 г., когато на централния градски площад се събират 2000 души. Действията на русенската общественост скоро привличат вниманието на останалата част на страната, довело до създаването на първата дисидентска организация в социалистическа България – Обществения комитет за екологична защита на Русе.

Leave a Comment