Възможно е държавите пазителки на биоразнообразието да получават финансови компенсации

Очаква се конференцията на ООН в Колумбия да предложи използването на кредити за биоразнообразие

Биоразнообразието — или разнообразието от всички живи същества на Земята — се срива.

Снимка на рис на Българска фондация „Биоразнообразие“

През последните 50 години популациите на гръбначните животни са намалели със 73%, според неотдавнашен доклад на природозащитната организация WWF (Фонд за опазване на дивата природа), докато учените изчисляват, че около милион животински и растителни видове сега са застрашени от изчезване, някои през следващите десетилетия.

Но разнообразието от взаимосвързани живи организми е в основата на здравите екосистеми и загубата дори на един вид може да наруши сложния баланс.

За да се справят с тези предизвикателства, преди две години близо 200 нации подписаха това, което по това време беше наречено „забележително“ споразумение на ООН за биоразнообразието за опазване на природата.

Сега, през следващите две седмици, хиляди политици, бизнес лидери и групи от гражданското общество ще се съберат в колумбийския град Кали, за да проследят напредъка на сделката и да се справят с трудни въпроси като финансирането. 

„Ако не защитим нашата природа, ние всъщност подкопаваме нашите икономики, подкопаваме нашето селско стопанство и няма да можем в бъдеще да изхранваме население от 10 милиарда души на тази планета“, каза Астрид Шомакер, изпълнителен секретар на Конвенцията на ООН за биологичното разнообразие, пред Дойче веле (DW).

Лидерите на Конференцията на ООН за биологичното разнообразие през 2022 г. изложиха амбициозни цели за защита на 30% от сушата и морските площи до края на десетилетието —  увеличение от 17% от сушата и близо 8% от океаните. Споразумението, което е същото за биоразнообразието като Парижкото споразумение за климата, също има за цел да възстанови 30% от деградиралите райони.

За да се подпомогне проследяването на напредъка и да се гарантира, че страните изпълняват договорените цели, от правителствата се изискваше да представят актуализирани национални стратегии и планове за действие за биоразнообразието (NBSAP) преди срещата на върха за биоразнообразието в Кали. Към днешна дата само 34 от 196 държави са го направили.

Намиране на финансови решения

На дневен ред са решения за финансиране, които балансират опазването на природата с икономическите нужди, каза Шомакър. 

Кредитите за биоразнообразие са един инструмент, който се обсъжда. Тези схеми на теория биха позволили на компаниите да компенсират екологичните щети чрез закупуване на кредити от организации или проекти, които защитават или възстановяват природата.

Също така на масата има замяна на дълг срещу природа, която води до облекчаване на дълга на дадена страна в замяна на инвестиции в опазване. 

Друга голяма дискусия ще се съсредоточи около използването на генетични данни от природата и доходите, които произтичат от тази употреба – като във фармацевтичния сектор, където секвенирането на ДНК на растения за производство на лекарства може да доведе до многомилиардни печалби.

Делегатите ще обсъдят справедливо компенсиране на страни с голямо биоразнообразие — които също често са с ниски доходи — за използването на техните генетични ресурси, както и местни общности, които често запазват тези видове. Тези пари могат да бъдат насочени към опазване на местообитанията. 

Въпреки че финансовите стимули могат да помогнат, експертите предупреждават, че те трябва да бъдат съчетани с конкретни действия и политическа воля за извършване на трайна промяна. 

„Ако загубим екосистеми и поносим климат, тогава човешкият живот, какъвто го познаваме, вече няма да е възможен на тази планета“, казат природозащитниците.

Leave a Comment