Заради климатични щети променят Наредба № 9 за биологично растениевъдство и пчеларство
С Проекта се дава възможност стопаните с компрометирана реколта да не прекратяват многогодишните си ангажименти и да получат субсидия по интервенции в годината на бедствието
Проект за изменение и допълнение на Наредба № 9 от 2023 г., която касае биологичното растениевъдство и биопчеларството, отменя суровите мерки на оригиналния норматив в полза на стопани, претърпели природни бедствия като сушата и пожарите тази година.
В мотивите към проекта се визира изтощителната суша, придружена от пожари през летните месеци тази година.
Поради неблагоприятните климатични условия земеделските стопани са поставени пред труднопреодолими предизвикателства в осъществяването на тяхната селскостопанска дейност и изпълнението на поети ангажименти по интервенцията „Биологично растениевъдство“. Предвидените изисквания относно предоставянето на сертификат и реализация на добитата биологична продукция са трудно изпълними, поради независещи от тях обективни обстоятелства.
В тази връзка с оглед на отправени искания от страна на земеделските стопани и като се отчита тълкуване на Европейската комисия от 30.05.2024 г., са предприети действия по изменение на приложимата правна рамка относно интервенцията „Биологично растениевъдство“.
При изготвяне на проекта на второ изменение на Стратегическия план по интервенцията „Биологично растениевъдство“ са постъпили предложения от страна на неправителствени организации да се уредят случаите, в които земеделските стопани имат площи в система на контрол и са засегнати от непреодолима сила или извънредни обстоятелства.
До настоящия момент при констатиране на непреодолима сила или извънредни обстоятелства се стига до прекратяване на многогодишния ангажимент при трайни насаждения. Тази уредба е продиктувана от разбирането, че в някои случаи непреодолимата сила и извънредните обстоятелства са толкова значителни, че се стига до невъзможност за последващо изпълнение на поетия многогодишен ангажимент. В проекта на НИД на Наредба № 9 от 2023 г. се дава възможност на земеделските стопани, поели ангажимент по интервенциите „Биологично растениевъдство“ и „Биологично пчеларство“, в случай на непреодолима сила и/или извънредни обстоятелства по чл. 3 от Регламент (ЕС) 2021/2116 да могат, само ако желаят доброволно, да се откажат от поетия ангажимент, подавайки заявление за неопреодолима сила и/или извънредни обстоятелства, без да възстановяват получените до момента финансови средства.
Също така е разписана процедурата, по която може да се осъществи този отказ от изпълнение на доброволно поетия многогодишен ангажимент, поради така настъпилите независещи от волята на земеделския стопанин обстоятелства, въпреки положените от него усилия.
С оглед на по-голяма яснота изрично е предвидено в § 10 от проекта на наредба, че в случай на настъпили обстоятелства по чл. 3 от Регламент (ЕС) 2021/2116, бенефициентите не предоставят доказателства за добита продукция от всеки заявен парцел и доказателства за реализация на сертифицирана биологична продукция, запазвайки правото си на подпомагане в годината на настъпване на това събитие, пише в мотивите.
По интервенцията „Биологично пчеларство“ е уредено, че бенефициентите по операция „Плащания за преминаване към биологично пчеларство“ трябва да получат сертификат по чл. 35 от Регламент (ЕС) 2018/848 на ЕП и Европейския съвет относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти, удостоверяващ биологичния статус на стопанството. В проекта на НИД на Наредба № 9 от 2023 г. се прецизира разпоредбата, като се прави уточнението, че така изискуемият сертификат трябва да е валиден към 31 май на годината, следваща годината на кандидатстване.
Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 9 от 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите „Биологично растениевъдство“ и „Биологично пчеларство“, включени в Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г.
(обн., ДВ, бр. 56 от 2023 г.; изм. и доп. бр. 46 от 2024 г.)
§ 1. В чл. 9 думите „съответната операция по интервенциите в областта на биологичното земеделие“ се заменят с „операция „Плащания за преминаване към биологично растениевъдство“ или по операция „Плащания за преминаване към биологично пчеларство“.
§ 2. В чл. 21 ал. 1 се изменя така:
„(1) Земеделският стопанин или упълномощено от него лице може да подаде чрез СЕУ или в съответната ОД на ДФЗ заявление за доброволен отказ от многогодишен ангажимент по образец, утвърден от изпълнителния директор на ДФЗ, и възстановява получената до момента финансова помощ.“
§ 3. Създава се чл. 21а:
„Чл. 21а. (1) В случаите по чл. 3 от Регламент (ЕС) 2021/2116 земеделският стопанин може да подаде заявление за настъпили непреодолима сила и/или извънредни обстоятелства и в съответствие с чл. 59, параграф 5, алинея втора от Регламент (ЕС) 2021/2116 не възстановява частично или пълно получената до момента финансова помощ.
(2) Заявлението по ал. 1 е по образец, утвърден от изпълнителния директор на ДФЗ, и се подава чрез СЕУ или в съответната ОД на ДФЗ от земеделския стопанин или от друго упълномощено от него лице, или от неговите правоприемници.
(3) Към заявлението по ал. 1 най-късно до 31 декември на съответната календарна година, се предоставят доказателства за случаите по чл. 3, букви „а“, „б“, „в“ и „г“ от Регламент (ЕС) 2021/2116, както и документи, издадени от компетентен административен орган.
(4) При подадено заявление по ал. 1 в случаите по чл. 3, буква „д“ от Регламент (ЕС) 2021/2116, доказателствата и документи, издадени от компетентен административен орган, се предоставят чрез СЕУ или в съответната ОД на ДФЗ от правоприемниците на бенефициента, когато са в състояние да направят това.
(5) При подадено заявление по ал. 1 в случаите по чл. 3, буква „е“ от Регламент (ЕС) 2021/2116, доказателствата и документи, издадени от компетентен административен орган, се предоставят чрез СЕУ или в съответната ОД на ДФЗ от земеделския стопанин или от друго упълномощено от него лице.“
§ 4. В чл. 42, ал. 1 думите „издаден не по-късно от“ се заменят с „валиден към“.
§ 5. В чл. 43 ал. 1 се отменя.
§ 6. В чл. 50, ал. 1 в основния текст след думата „полските“ се добавя „или фуражните“.
§ 7. Глава четвърта „Прекратяване на ангажиментите“ с чл. 53 се отменя.
§ 8. В чл. 82 т. 10 се изменя така:
„10. при проверка се установи, че по операция „Плащания за преминаване към биологично пчеларство“ няма валиден сертификат по чл. 35 от Регламент (ЕС) 2018/848, удостоверяващ биологичен статус на стопанството към 31 май на годината, следваща годината на заявяване;“.
§ 9. В чл. 83 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 т. 5 и 6 се отменят.
2. Създава се ал. 4:
„(4) Държавен фонд „Земеделие“ определя размера на плащанията по операция „Плащания за преминаване към биологично пчеларство“ в зависимост от установения брой пчелни семейства след извършване на всички административни проверки и проверка на място, ако има назначена такава.“.
§ 10. В чл. 84 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) точки 5 и 6 се отменят;
б) в т. 7 след думите „по чл. 39а, ал. 2“ се добавя „и/или на парцели, за които е настъпило събитие по чл. 3 от Регламент (ЕС) 2021/2116“;
в) в т. 8 след думите „по чл. 39а, ал. 2“ се добавя „и/или на парцели, за които е настъпило събитие по чл. 3 от Регламент (ЕС) 2021/2116“.
2. Създава се ал. 4:
„(4) Държавен фонд „Земеделие“ определя размера на плащанията по операция „Плащания за поддържане на биологично пчеларство“ в зависимост от установения брой пчелни семейства след извършване на всички административни проверки и проверка на място, ако има назначена такава.“.
§ 11. В чл. 88, т. 3 накрая се добавя „с изключение на случаите по чл. 21 и 21а“.
§ 12. В чл. 89 се създава ал. 3:
„(3) Когато се установи недължимо изплатена финансова помощ, тогава ДФЗ предприема действия в съответствие с чл. 73 от ЗПЗП.“.
Заключителни разпоредби
§ 13. В Наредба № 1 от 2024 г. за условията и реда за предоставяне на подпомагане по техническа помощ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027 г., както и реда за налагане на административни санкции (обн., ДВ, бр. 30 от 2024 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 18, ал. 2 след думите „свързани със Стратегическия план“ се добавя „/Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.“.
2. В чл. 32:
а) досегашният текст става ал. 1;
б) създава се ал. 2:
„(2) При неспазване на правилата за възлагане на обществени поръчки от Държавен фонд „Земеделие“ в качеството на бенефициент по техническа помощ, установено при извършен последващ контрол от Министерството на земеделието и храните, финансовата корекция се налага от ръководителя на управляващия орган на Стратегическия план с акта и по реда на чл. 73 от Закона за подпомагане на земеделските производители.“.
3. В Приложение № 1 към чл. 5, ал. 1:
а) в т. 9 в изречение първo след думите „стратегическия план по ОСП“ се добавя „/Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.“, създава се ново изречение четвърто: „Механизмът за изплащане на разходите в размер до 80% от индивидуалните брутни месечни заплати на персонала, изпълняващ дейности, пряко свързани с управлението, наблюдението, оценката и контрола на стратегическия план по ОСП, ще бъде разписан в правила, изготвени при спазване принципите за прозрачност.“, досегашните изречения четвърто и пето стават съответно изречение пето и шесто и навсякъде в тях след думите „стратегическия план по ОСП“ се добавя „/Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.“, а досегашното изречение шесто става изречение седмо.
б) в т. 10 в изречение първо след думите „стратегическия план по ОСП“ се добавя „/Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.“, изречение второ се изменя така: „Допълнителният персонал към УО/РА ще изпълнява ясно разграничени дейности, пряко свързани с управлението и прилагането на стратегическия план по ОСП/Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г., на основата на сключен договор с УО/РА, но няма да има статут на щатен персонал, създава се ново трето изречение: „За допълнителния персонал, ще бъде допустимо да получава допълнително възнаграждение с непостоянен характер пропорционално на времевата ангажираност и въз основа на постигнати резултати, които ще бъдат оценявани от ръководителя на съответната административна структура или упълномощено от него лице и измервани съгласно механизъм, разработен при спазване на принципите за прозрачност.“, а досегашното трето изречение става изречение четвърто.“;
в) в т. 12 накрая се добавя „/Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.“;
г) в т. 14 думите „на водещия фонд“ се заличават.
4. В Приложение № 2 към чл. 7, ал. 2:
а) в т. 9, в изречение първо след думите „стратегическия план по ОСП“ се добавя „/Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.“.
б) в т. 10 в изречение първо и второ след думите „стратегическия план по ОСП“ се добавя „/Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.“;
в) в т. 12 накрая се добавя „/Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.“.
г) в т. 14 думите „на водещия фонд“ се заличават.
5. В Приложение № 6 към чл. 26, ал. 1, в буква В:
а) в раздел „Разходи в размер до 80 % от индивидуалните основни месечни заплати, дължими данъци, осигуровки и възнаграждения за платен отпуск на щатния персонал, изпълняващ дейности, пряко свързани с управлението, наблюдението, оценката и контрола на Стратегическият план и разписани в длъжностните им характеристики, на месечна база. Разходи за допълнително възнаграждение с непостоянен характер, определени в съответствие с националното законодателство“:
аа) вт. 2, в изречение първо след думите „Стратегическия план“ се добавя „/Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.“, а в изречение трето накрая се добавя „/Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.“;
бб) в т. 5 думите „от Приложение № 8“ се заменят с „от приложението“;
б) в раздел „Наемане и разходи за допълнителен персонал към Министерство на земеделието и храните и Държавен фонд „Земеделие“, необходим с оглед засилване на капацитета на администрацията, ангажирана в управлението, изпълнението, контрола, наблюдението и оценката на Стратегическият план:“:
аа) в т. 2, в изречение първо накрая се добавя „/Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.“, а в изречение трето накрая се добавя „/Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.“;
бб) в т. 5 думите „от Приложение № 8“ се заменят с „от приложението“.
§ 14. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването ѝ в „Държавен вестник“.
д-р Георги Тахов
Министър на земеделието и храните