Трудна сеитба на есенници: Сеялки се чупят, обработките се удвояват, сеитбооборотът се проваля

Рано поникналата рапица в Пловдивско изсъхна, разказа зърнопроизводителят Людмил Работов

Продължителната суша и прогнозите, че в близките дни ще бъде все така, изтощават зърнопроизводителите в Пловдивско, а и в цялата страна.

Сеитбата на есенниците напредва много трудно. Твърдата земя чупи и амортизира силно сеялките. Едно дисковане на почвата е недостатъчно, затова правим по две. След засяването на места се налага и валиране, което иначе не извършваме при оптимални почвени условия. Лошото е, че прогнозите не обещават валежи и в близко бъдеще“, коментира ситуацията Людмил Работов, председател на Съюза на зърнопроизводителите от Пловдив.

Според него най-лошото в тазгодишната кампания е, че засятата по-рано рапица, която, провокирана от минимална влага е поникнала, вече е изсъхнала. Това са разходи, които не водят до приходи. И не само.

„Другата седмица ще взема окончателно решение какво да правя с рапичните полета, а най-вероятно е да реша да презасея площите с житни. Това е лошо решение, защото ще объркам плановете си за сеитбооборота в стопанството. Разнообразяването на културите не само, че е благоприятно за почвата и за по-добри бъдещи добиви, но е и едно от задължителните добри земеделски и екологични условия (ДЗЕС 7), на базата на които можем да получим подпомагане по еко схема“, посочи Работов.

Картината с неволите се затваря и от пазара, където цените продължават да са ниски. Въпреки че по данни на министерството слънчогледът е с 34% над цената отпреди година, големият минус заради изключително ниските тазгодишни добиви дори не може да се занули. „Даже слънчогледът да стане 1 лев за килограм (сега е 0,908 лв според последния оперативен анализ на МЗХ), няма да се зарадваме, защото получихме от декар едва от 100-150 кг“, коментира председателят.

Leave a Comment