Агрометеорология за ноември: Очакват се валежи, близки до нормата
Дукена Жолева, агрометеоролог при НИМХ
През ноември агрометеорологичните условия ще се определят от температури и валежи близки до климатичните норми.
Задълбочилото се засушаване през октомври възпрепятства сеитбата на зимните житни култури и част от предвидените площи ще бъдат засети през ноември след агротехническите срокове. Вследствие поднормените октомврийски валежи почвените влагозапаси в 50 и 100см слой в по-голямата част от страната, с изключение на места в североизточните райони (Добрич), са необичайно ниски за средата на есента – на места под 50% от ППВ (агростанциите: Кнежа, Бъзовец, Кюстендил, Сандански, Пловдив, Пазарджик, Чирпан).
През първата половина от първото десетдневие на ноември валежи не се очакват и лимитиращ фактор за развитието на пшеницата, ечемика и зимната рапица в по-голямата част от полските райони остава дефицитът на почвена влага.
Валежи и постепенно подобрение на влагозапасите в горните почвени слоеве се очаква през втората половина от първото и през второто десетдневие на ноември.
През третото десетдневие прогнозираните стойности на средноденонощните температури, около и над нормата за периода, ще надвишават биологичният минимум необходим за протичане на вегетация при есенните посеви. В края на ноември при пшеницата и ечемика ще се наблюдават различни фази – от поникване до 1, 2 и 3 лист. Фаза трети лист ще преобладава при засетите през октомври зимни житни култури. При рапицата през ноември само част от посевите ще успеят да встъпят във фаза формиране на розетка (5-7 лист).
През месеца прогнозираните минимални температури, до минус 7 градуса С, са над критичните за намиращите се във фаза поникване зимни житни култури.
През ноември условия за провеждане на есенните растителнозащитни пръскания при овошките ще има в началото на месеца, в средата на второто и през повечето дни от третото десетдневие. При семковите видове (ябълка, круша), за ограничаване на заразите от струпясване, се препоръчва третиране с 5% разтвор от карбамид. При костилковите овощни видове, след масовия листопад, е необходимо да се извърши пръскане с 2% бордолезов разтвор срещу причинителите на сачмянка, ранно кафяво гниене, къдравост по прасковата и др. патогени.
Втората половина на ноември е подходящ срок за засаждане на овошки.