На какви условия трябва да отговарят младите фермери по интервенцията, чието отваряне предстои
Този път помощта е 40 000 евро. Най-много точки се дават за висшисти, дейности в чувствителни сектори, бизнес планове с иновации, цифрови технологии и ВЕИ
Земеделското министерство оповести в края на миналата седмица, че са публикувани проекти на насоки за кандидатстване и условия за изпълнение по три интервенции от Стратегическия план. Това са „Стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство“, „Стартова помощ за установяване на нови земеделски стопани в селското стопанство“ (за първи път) и „Подпомагане за много малки земеделски стопанства“.
Важно: За разработването на бизнес плана кандидатите могат за получа безвъзмездна (за тях) помощ от службите за съвети в земеделието.
В три публикации ще представим основните условия за кандидатствате по всяка една от интервенциите. Започваме с популярната в предишния период мярка за младите фермери.
Бюджет и индивидуална помощ
Интервенцията е с портфейл от 90 млн. евро, а индивидуалната помощ е завишена до 40 000 евро, които ще бъдат изплатени на две равни части. Първата част е до два месеце след сключване на договора с ДФ „Земеделие“. Втората част е след финализирането на проекта.
В указанията се дефинира при какви условия бъдещият кандидат може да бъде определен като подходящ за подпомагане.
Условия
Той трябва към датата на подаване на заявлението за подпомагане да е на възраст между 18 навършени и не повече от 40 навършени години (включително) и да притежава съответни професионални умения и компетентности. Необходимо е да се е установил за пръв път като ръководител на земеделско стопанство през последните 24 месеца преди подаване на заявлението за подпомагане.
Когато кандидатът физическо лице, едноличният собственик на капитала на ЕООД или собственикът на предприятието на ЕТ не отговаря на изискванията за професионални умения и компетентности, заявлението за подпомагане може да бъде одобрено при условие, че тези изисквания ще бъдат изпълнени не по-късно от избрания период за проверка изпълнението на бизнес плана.
Подпомагането се предоставя само при разработен бизнес план за срок от пет години, считано от дата на подаване на заявлението за подпомагане, като изпълнението на този бизнес план трябва да започне не по-късно от 9 месеца, считано от датата на решението за отпускане на помощта, но не по-рано от подаване на заявлението за подпомагане.
Младите фермери трябва да имат икономически размер на стопанството, измерен в стандартен производствен обем (СПО) в границите между левовата равностойност над 8000 евро и до 20 000 евро включително. Той се изчислява чрез таблица – виж тук. При изчисленията на СПО има някои особености. Например ако бъдещият бенефициер е оранжериен производител и една и съща оранжерийна площ се използва няколко пъти, тя се отчита само веднъж, като при отчитането ѝ се взема предвид културата с най-висок стандартен производствен обем/стандартна продукция. (Виж пълния текст на условията ТУК)
От кандидатите се изисква да са регистрирани като земеделски стопани по Наредба № 3 от 1999 г. За животновъдите – животновъдният обект да е регистриран по чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. Наемателите на земя и ферми трябва да имат сключен поне 5-годишен договор за наем.
Друго изискване е кандидатите да не са сключили договор за подпомагане по интервенция „Подпомагане развитието на малки земеделски стопанства“ от СПРЗСР 2023-2027 г. и/или подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ от ПРСР 2014 – 2020 г..
Одобрените проекти трябва да бъдат изпълнени до 36 месеца. Те трябва да гарантират увеличение на икономическия размер на стопанството спрямо първоначалния размер с най – малко 4 000 евро СПО или 2500 евро СПО за увеличение на икономическия размер само с пчелни семейства, едри или дребни преживни животни за мляко или месо.
Бизнес плана е необходимо да включва данни за първоначалното състояние на земеделското стопанство; етапи и цели за развитие на селскостопанската дейност; описание на предвидените дейности и срок за тяхното изпълнение; описаните на дейностите свързани с околна среда и ефективно използване на ресурсите и други.
В него трябва да има предвидени инвестиция в ДМА като машини, и/или съоръжения, и/или оборудване, и/или извършване на строително монтажни работи и/или закупуване на земеделска земя, свързани с дейността на земеделското стопанство на обща стойност не по-малка от 35% (7 000,00 евро) от размера на полученото първо плащане.
Критерии за оценяване
При критериите за оценяване максималният брой точки – 10, се дават, за
- Проектни предложения с дейности, насочени в сектор „Плодове и зеленчуци“, и/или сектор „Животновъдство“, и/или сектор „Етеричномаслени и медицински култури“, при които СПО на земеделското стопанство на кандидата към момента на кандидатстване се формира от отглеждани животни и/или култури от сектор „Плодове и зеленчуци“ и/или сектор „Етеричномаслени и медицински култури“.
- Проектни предложения с инвестиции в иновативни за стопанството технологии, като: иновативни производствени технологии, цифрови технологии за производство и организация в селското стопанство, ВЕИ и автоматизиране на работните процеси в селскостопанското производство, включително напоителни системи, както и дейности, осигуряващи опазване на компонентите на околната среда.
- Кандидатът има завършено висше образование в областта на селското стопанство, ветеринарната медицина, или икономическо образование със земеделска насоченост, или ще завърши в рамките на изпълнението на проектното предложение.