България се оказа най-засегната от Инфлуенца А с погубени 670 хиляди птици през март-юни
Общият брой на заразените в стопанствата птици в ЕС е към 1 милион
В периода 16 март – 14 юни 2024 г. 13 държави в Европа са докладвали за 42 случаи и огнища за вируса на Високопатогенна Инфлуенца А по птиците (съкр. на англ. ез. HPAI). Докладвани са 15 огнища на A(H5) при домашни и 27 случаи при диви птици, съобщава в научен доклад Центърът за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ). Данните показват драстично намаление на случаите на инфлуенца спрямо предходните години.
От всички страни с установена зараза по домашните и дивите птици, България е най-засегната.
Извън Европа, ситуацията с Вископатогенната Инфлуенца А по птиците се усложни в САЩ, където е установен нов генотип A(H5N1) (B3.13) в над 130 млекодайни стада говеда в 12 щата. Инфекцията при говедата вероятно засяга и вимето, като млякото от заразени животни показва голямо вирусно натоварване и представлява ново средство за предаване.
Вирусите на птичия грип са идентифицирани и при още два бозайника – алпака и морж.
Докладвани са 14 случая на заразяване при хората – във Виетнам, Австралия, Индия, САЩ, Китай и Мексико след контакт с домашни птици, пазар за живи птици или млекодайни говеда. Инфекциите при хора с инфлуенца А по птиците продължават да бъдат рядко явление и не е наблюдавано предаване от човек на човек, поради което изводът е, че рискът от заразяването на населението в ЕС е нисък, а за работниците в животновъдни обекти от нисък до умерен.
Разпространението на вируса на HPAI при домашни птици се наблюдава в Югоизточна Европа, с концентрирани два клъстера в България и Унгария. В посочения период в България са открити 7 огнищана A(H5Nx) при домашни птици в България, 8 A(H5N1) са в Унгария. За същия период, но през предходната епидемиологична години огнищата на A(H5) са били 173.
Общо около 1 милион птици са в двете страни са умрели или са били умъртвени в птицефермите, засегнати от HPAI.
България търпи по-големи щети, тъй като при 7-те огнища у нас са погубени малко над 670 хил. птици. В 8-те на Унгария те са 121 хиляди.
В България
На 27 март е потвърдено първото огнище в животновъден обект, в който се отглеждат кокошки
носачки (n=86 054), птиците не са имали достъп на открито. Наблюдавана е повишена смъртност и намалено производство на яйца, както и намален прием на фураж и вода. Не е съобщено за клинични признаци. Най-вероятният източник на проникване е непряк контакт с диви птици.
На 9 април е открито огнище, следствие на активен надзор в друг животновъден обект, в който се отглеждат кокошки носачки (n=25 028). Наблюдавана е повишена смъртност и клинични признаци, с намален прием на фураж и вода, но не е съобщено за намаляване на производството на яйца. Най-вероятният източник на проникване е непряк контакт с домашни птици, въпреки че огнището е докладвано като първично. Птиците не са имали достъп до открито.
През следващите два дни са открити още две огнища: едно в стопанство тип „заден двор“, в което са се отглеждали пилета (n=98) и второ в птицеферма за бройлери (n=396 561). В двете стопанства е наблюдавана повишена смъртност, клинични признаци и намален прием на фураж и
вода. Най-вероятният източник на проникване е непряк контакт с диви птици. Птиците, отглеждани в заден двор са имали достъп на открито, но не и в търговската птицеферма за бройлери.
На 16 април е потвърдено ново огнище в птицеферма за кокошки носачки (n=153 893), без птиците да са имали достъп на открито. Наблюдавана е повишена смъртност, клинични признаци и намален прием на фураж и вода, не се съобщава за намаляване на производството на яйца. Непрекият контакт с диви птици е най-вероятният източник на проникване на вируса.
На 9 май е съобщено за 2 търговски обекта, в които се отглеждат патици за производство на гъши дроб (n=1 800 и n=6 300). Наличието на вируса в тези животновъдни обекти е установено чрез активен надзор. Не е наблюдавана повишена смъртност или клинични признаци. В двата обекта е имало достъп на открито за птиците, като най-вероятният източник за проникване на вируса е
непрекият контакт с диви птици.
Общо 38 човека са били изложени на риск.
В Унгария
В същия период е съобщено за 8 огнища при домашни птици в Унгария. Половината от тях се смятат за вторични и са били в търговски ферми, отглеждащи само един вид птици. На 13 април е открито огнище на A(H5N1) в животновъден обект, в който се отглеждат патици за угояване (n=45 000). Най-вероятният източник на проникване на вируса е непрекия контакт с диви птици, птиците
не са имали достъп до открито.
На 15 април е съобщено за 4 огнища: вторично огнище, близко до предходното, в птицеферма, отглеждаща гъски за угояване (n=6 150), и друго вторично огнище в птицеферма за патици за угояване (n=4 880). Тази птицеферма е собственост на един и същи човек, в чийто обект два дни по-рано е имало огнище в другия му обект в Унгария.
В същия ден (15 април) са докладвани две първични огнища в птицеферми, отглеждащи гъски (n=1 700) и пуйки за угояване (n=19 900). В птицефермите не е имало достъп на открито за домашните птици. Най-вероятният източник за проникване на вируса при последните две огнища е непряк контакт с диви птици.
На 18 април, вирусът е открит в птицеферма, отглеждаща пуйки за угояване (n=26 500). Установено е, че птиците произхождат от същата птицеферма, като пуйките, които са показали положителен резултат за вируса A(H5N1) три дни по-рано. Към момента на докладване на огнищата в птицефермата, от която произлизат, не е имало птици, то не е било засегнато от вируса. По-късно огнището е определено като вторично и най-вероятният източник на проникване е непрекият контакт с домашни птици.
На 20 април 2024 г. е открито огнище в птицеферма, отглеждаща патици мюлари за производство на гъши дроб (n=2 000). Собственикът на патиците е същият и на гъските, дали положителен резултат за вируса A(H5N1) на 15 април. Най-вероятният източник на проникване е непряк контакт с домашни птици.
На 26 април е открито друго огнище в птицеферма, отглеждаща пуйки за угояване (n=20 000). В обекта не е имало достъп на открито за птиците и най-вероятният източник на проникване е непряк контакт с диви птици. Въпреки предполагаемата роля на дивите птици при проникването на вируса при четирите огнища, през отчетния период в страната не са докладвани случаи на вирусно положителни диви птици A(H5N1).
Повишена смъртност и клинични признаци са докладвани при всичките 8 огнища. Във всички обекти е наблюдаван намален прием на фураж и вода, с изключение на 3-те обекта, отглеждани пуйки. Няма информация за броя на изложените на риск лица по време на огнищата.