Най-важните земеделски браншови организации в Германия призовават за незабавни избори
Надяват се след тях бюрократичният товар да олекне и да бъдат намалени прекомерните изисквания към сектора
След провала на управляващата „светофарна“ коалиция в Германия от земеделието се чуват призиви за незабавни нови избори. Най-важните гласове от аграрната индустрията се надяват на промяна, която ще облекчи бюрокрацията, прекомерните изисквания и намерението за съкращаване на държавните субсидии към сектора, пише Agrarheute.com.
Управляващата коалиция беше непопулярна в селското стопанство от самото начало. В пика на недоволството от понякога непредсказуемите мерки за икономии и все новите изисквания в ущърб на индустрията, фермерите в Германия реагираха миналата зима с национални фермерски протести в непознат досега мащаб.
В резултат на това днес съжалението за провала на федералното правителство на канцлера Олаф Шолц е ограничено.
Президентът на Асоциацията на германските фермери (DBV) Йоахим Руквид призова за бързи нови избори. За Руквид краят на „светофара“ е предвидим и логичен. „Този постоянен спор в правителството трябваше да бъде прекратен“, каза президентът на асоциацията. Германия най-накрая се нуждае от стабилно правителство, което изгражда доверие, също и за да не загуби важната си роля в Европа.
„Икономиката и селското стопанство сега имат спешна нужда от реално намаляване на бюрокрацията и закони, които да не ги натоварват допълнително, а по-скоро да ги облекчават.“
Асоциацията „Семейни ферми и горско стопанство“ призовава за незабавен вот на доверие в Бундестага и бързи нови избори.
„Сега Германия не се нуждае от експерименти или промяна на мнозинствата, а по-скоро от стабилно и ефективно правителство“, казва Макс фон Елверфелд, председател на организацията. Правителство на малцинството без ясно мнозинство би било опасна задънена улица .
„Сега трябва най-накрая да отприщим икономиката, която се забави през последните няколко години, и последователно да намалим бюрокрацията“, каза Елверфелд.
Организацията за селскостопанска търговия (DAH) заяви, че разривът в коалицията е настъпил в момент, когато се очаква Германия да поведе, за да укрепи единството на страните от ЕС.
„Имаме нужда от ориентация и яснота, а не от ненужно дълга предизборна кампания “, критикува Мартин Курбие, управляващ директор на асоциацията. Асоциацията призова демократичните партии да работят незабавно за решения, за да могат бързо да бъдат създадени ясни условия с ново, стабилно правителство.
От гледна точка на проф. Андреас Битер, президент на Работната група на асоциациите на собствениците на гори в Германия (AGDW), краят на коалицията бележи края на основния проект за горска политика, свързан с изменението на федералния акт за горите. Това е очаквано, тъй като собствениците на гори винаги са подчертавали, че промяна в посоката, планирана от Федералното министерство на земеделието, не би означавала допълнителна подкрепа за управлението и функцията за защита на климата на гората.
Битер подчерта, че страната бързо се нуждае от правителство, способно отново да действа с парламентарно мнозинство. Горското стопанство също е облекчено от края на Федералния закон за горите.
От гледна точка на Германския съвет по горите (DFWR) беше крайно време правителството да се разпадне. Цялата национална икономика, особено горското стопанство и дърводобивният клъстер, страда от напълно разбито и неспособно федерално правителство , заяви президентът на DFWR Георг Ширмбек.
Напълно ненужната и освен това аматьорска подготовка на поправка в Закона за горите е пример за това къде се крият пропуските на правителството. Ширмбек благодари на федералния министър на финансите Кристиан Линднер и парламентарната група на Свободната демократическа партия за предотвратяването на изменението на Закона за горите, което многократно беше повдигано.