Групи и организации на производители да се готвят за отваряне на интервенция на 6 декември

Най-голям брой точки получават кандидатите, които са в чувствителните сектори, и тези, в които членуват поне 20 производители

Министерство на земеделието и храните публикува за обществено обсъждане проект на Насоки за кандидатстване по интервенция II.Ж.3. „Подкрепа на организации на производители или групи от производители“ от Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони на  2023-2027 г. Проектонасоките могат да се коментират до 20 ноември.

Людмил Митов и Мариана Митова

Отварянето на интервенцията за прием на бизнес планове на групите и организациите е планирано да е на 6 декември. Крайният срок за кандидатстване през СЕУ е до 23:59 часа на 20 февруари, четем в проекта на заповед на ръководителя на Управляващия орган на Стратегическия план Лозана Василева. Последната дата за публикуване на разясненията по отношение на Условията за кандидатстване е 10 януари 2025 г.

Целта на финансирането по интервенцията е насърчаване и учредяване на групи и организации на производители в земеделския сектор за концентриране на произведената земеделска продукция. Чрез интервенцията се стимулират дейности по планиране и адаптиране на производството в съответствие с търсенето на пазара по отношение на качество и количество, както и  намаляване на производствените разходи. Интервенцията ще допринесе и за  увеличаване на договорната сила на производителите на селскостопанска продукция във взаимоотношенията им с търговци на едро и дребно, както и за постигане на по-добра пазарна реализация.

Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 12,5 млн. евро.

Подпомагането се предоставя за максимален срок от 5 години, но не по-късно от 15.09.2029 г. на основание на представено заявление за подпомагане и бизнес план. 

За изчисляване на размера на финансовата помощ не се взема предвид реализирана продукция от дейности чрез посредничество, с изключение на продукция, реализирана от  групи или организации на производители, признати в сектори „Мляко и млечни продукти“, „Говеждо и телешко месо, „Свинско месо“, „Овче и козе месо“ и „Птиче месо“.

От критериите за оценка на проектите се вижда, че максимален брой точки – 30, ще получат групи и организации от сектор „Плодове и зеленчуци“, и/или сектор „Животновъдство“, и/или сектор „Етеричномаслени и медицински култури“.

Когато в признати групи и организации членуват не по-малко от 20 производители, техният проект получава 20 точки.

Ако в признатите организации и групи участват 10 производители, точките са 5.

Проектно предложение, в което е заложено обмяна на опит и обучения с чуждестранни групи и организации от същия сектор с най-малко 4 посещения при тях, носи също 10 точки. Посещенията трябва да допринасят за по-доброто използване на иновациите, природните ресурси, околната среда и климата.

В случай, че са планирани две посещения при чуждестранни групи и организации, точките падат на 8.

Ако обученията са свързани с 4 посещения при чуждестранни групи и организации, които може да не работят в същия сектор, но да прилагат по-доброто използване на природните ресурси, околната среда, климата и иновациите, отново се добавят 8 точки. Аналогично при планирани 2 посещения, бонусът пада на 6 точки.

Проектните предложения, в които е планирано създаването на най-малко 1 работно място, се награждават с 5 точки.

Когато не по-малко от 50% от членовете на групата или организацията на производители са земеделски стопани на възраст между 18 – 40 години, проектът получава 4 точки.

Също 4 точки се дават, когато поне половината от членовете на признатите групи/организации отговарят на критериите за малки земеделски стопани и имат одобрен проект по ПРСР 2014-2020 г.

Когато поне 50 на сто от членовете са нови земеделски стопани, точките са 2.

Максималният брой точки, които може да получи един проект, са 71.

Минималният е 15 точки.

Проектът на Насоките по интервенция II.Ж.3. „Подкрепа на организации на производители или групи от производители“ от СПРЗСР са публикувани на интернет страницита на Стратегически план за развитие на земеделието  и селските райони 2023-2027 г. на следния адрес: https://www.sp2023.bg/index.php/bg/proceduri/za-obsestveno-obsazdane, както и в СЕУ на адрес: https://seu.dfz.bg.

Писмени предложения и коментари по горепосочените документи могат да се изпращат в срок до 20.11.2024 г. (включително) на следната електронна поща: rdd@mzh.government.bg или чрез СЕУ, като ясно се посочва наименованието на интервенцията.

Предложенията и коментарите следва да бъдат представени в свободен текст, в рамките на електронното писмо (e-mail) или да бъдат приложени в отделен файл във формат „doc”.

Leave a Comment