COPA- COGECA изпрати отворено писмо срещу споразумението с Меркосур до фон дер Лайен и Орбан
Европейските стандарти за безопасност и опазване на околната среда са по-високи от тези на страните в Южна Америка и поставят фермерите в неконкурентноспособност
Български фермерски съюз, член на европейската организация COPA- COGECA, подписа отворено писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и министър-председателя на Унгария Виктор Орбан. В него са описани исканията за по-конкурентоспособна търговка политика на ЕС и преразглеждане на споразуменията с Меркосур и търговията с Украйна и Китай, съобщи организацията.
В отвореното писмо са изразени исканията за по-последнователна търговска политика и нуждата от повече внимание върху следните теми:
Търговското напрежение с Китай, сделката с Меркосур и влиянието на конфликта между Русия и Украйна, които влошават условията за земеделските производители в ЕС.
Разрешаването на внос от Меркосур с по-ниски стандарти за устойчивост и качество ощетява фермерите в Европа.
Необходимост от политика, която дава приоритет на конкурентоспособността на земеделието на ЕС и въвежда справедливи стандарти със страните партньори.
Например в говеждото месо, внесено от Бразилия, са открити множество опасни хормони като естрадиол 17β, забранен в ЕС от над 40 години поради опасност от рак, но широко използван в Латинска Америка. Това бе установено след скорошна проверка на ГД “Здравеопазване и безопасност на храните”.
В последното си общо прессъобщение, европейски селкостопански организации, сред които и COPA – COGECA, призовават за спешна нужда от преразглеждане на споразумението между ЕС и Меркосур.
Също така царевицата и захарната тръстика, внесени от Бразилия, се обработват с многобройни пестициди, като например атразин, който е изключен от употреба в Европейския съюз повече от 15 години.
Различните стандарти за безопасност и опазване на околната среда правят това търговско споразумение неустойчиво за производителите в ЕС и неконкурентно за фермерите, както и представляват риск за потребителите, коментира Георги Стоянов, председател на БФС.
Писмото е подписано от повече от 50 организации членки на COPA-COGECA.