МЗХ предлага в държавния бюджет за 2025 г. да бъдат заложени 650 млн. лв. за украинската помощ
При откриване на хранителните изложения в София Георги Тахов съобщи, че догодина ще има приеми за модернизиране на стопанствата и предприятията
През 2025 г. предстои да бъдат отворени четири приема по Стратегическия план, с общ бюджет от над 860 млн. лева, които ще бъдат насочени към модернизиране на земеделските стопанства и инвестиции за преработка на селскостопански продукти. Това съобщи министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов при откриването на международните хранителни изложения Месомания, Пътят на млякото, Булпек, Интерфуд&Дринк и Wine&Spirits Show в Интер Експо Център.
Министър Тахов отбеляза, че се очаква тези приеми да допринесат за подобряване на инфраструктурата в стопанствата и да стимулират инвестициите в преработвателната промишленост.
Пред медии министър Тахов заяви, че остатъкът от 125 млн. лева по украинската помощ за земеделските производители ще бъде изплатен в рамките на заложения краен срок 30 ноември 2024 г. Той съобщи, че МЗХ предлага в бюджета за 2025 г. да бъде заложен бюджет за подпомагане на земеделските стопанства по Временната рамка за Украйна в размер на 650 млн. лева, които да бъдат разпределени на две плащания. Пред Съвета на министрите съм поискал продължаващо действие на тази мярка, уточни той.
Министърът на земеделието и храните приветства българските и чуждестранните компании от хранителната индустрия, които участват в изложението в София. „Когато традициите срещнат иновациите, тогава имаме един стабилитет в продоволствената ни сигурност“, заяви министър Тахов. Той увери участниците в изложенията, че МЗХ ще продължи да оказва институционална подкрепа към производството и преработката на храни.
Министър Тахов посочи, че хранително-вкусовата промишленост е устойчив отрасъл, като в него оперират около 6 000 предприятия, осигуряващи заетост на близо 90 000 души. Брутната добавена стойност общо за направленията „Храни“ и „Напитки“ възлиза на над 1 600 000 000 евро и отбелязва ръст от близо 18% спрямо предходната година. Министърът на земеделието и храните коментира още приноса на сектора за запазването на здравето и доброто хранене на българското население и пожела на участниците успешно представяне и създаване на нови партньорства.
Във връзка с предложения на браншови организации, свързани с ДДС върху хляба, министър Тахов заяви: „В момента е отворена рамката на бюджета и могат да се дават предложения, но последната тема по отношение на данъчни ставки и фискални измерители трябва да мине през Народното събрание“.
В откриването на международните изложения участваха още заместник-министърът на икономиката и индустрията д-р Давид Сукалински, посланикът на Италия Джузепина Дзара, посланикът на САЩ Кенет Мертен, посланикът на Япония Хисаши Мичигами, изпълнителният директор на БАБХ Светлозар Патарински, председателят на УС на Българска стопанска камара Добри Митрев, председателите на браншови организации от хранително-вкусовия сектор.
Международните хранителни изложения превръщат София в ключова дестинация за бизнеса в хранително-вкусовия сектор. Тази година в тях участват над 500 изложители от три континента – Европа, Северна Америка и Азия.