Сблъсък за участието на България в сирийския конфликт
Президентът: Трябва да сме солидарни
Бойко Борисов: Трябва да сме премерени
Волен Сидеров: Трябва да не участваме
Въпросът какво ще е участието на България в сирийския конфликт до момента е без отговор. Известно е, че към страната досега не са постъпвали конкретни искания за подкрепа или за участие във военна операция. Външният министър Кристиян Вигенин изрази принципно несъгласие с насилието в Сирия и осъди химическата атака срещу невинни граждани. Утре в Министерския съвет ще има заседание на Съвета по сигурност към премиера по въпроса със Сирия. на него ще присъства и представител на президента.
Държавният глава Росен Плевнелиев обяви днес в Шабла, че засега няма необходимост от извънредно свикване на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) заради ситуацията в Сирия. Той е там, за да наблюдава международни военни учения.
Президентът очаква и утрешното заседание при премиера, на което ще се изнесе последната постъпила информация за решенията на великите сили, НАТО и Съвета за сигурност на ООН, както и за бежанската вълна към България и дали е постъпило искане към нашата държава.
Световната общност е длъжна да реагира, според Росен Плевнелиев, а България трябва да действа солидарно, спрямо своите ангажименти в евроатлантическото семейство и в Европейския съюз.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов смята, че кризата в Сирия носи непосредствена опасност за България, като се започне от бежанската вълна и се свърши с опасността от износ на тероризъм. Мнението му бе изразено в противовес със становището на външния министър Кристиан Вигенин.
„Българската позиция трябва да бъде много ясна, много отговорна, много премерена“, предлага бившият премиер. Той обаче изрази притеснения, че министър Вигенин е твърде незрял, за да има адекватна реакция на сегашната тревожна ситуация.
Партия „Атака“ се обяви за пълен неутралитет на България в евентуалното разрастване на военния конфликт в Сирия. В Бургас лидерът на партията Волен Сидеров поиска българската територия, летищата и военните бази да не се използват за удари срещу трета държава. Той призова президента, премиера, председателя на Народното събрание, както и всички политически партии, да изразят ясно позицията си. В проекторешение до парламента партия „Атака“ ще поиска държавата ни да обяви неутралитет и забрана за предоставяне на територията ни за военни цели, каза Сидеров.
КАКВО СЕ СЛУЧВА ПО ОСТА ИЗТОК-ЗАПАД
Екипът инспектори на ООН потегли на третото си посещение в предградието на Дамаск, където се предполага, че е извършено химическо нападение, съобщиха информационните агенции. Генералният секретар на ООН Бан Ки-Мун обяви във Виена, че работата на инспекторите ще продължи и утре и се очаква те да отпътуват от Сирия в събота сутрин.
Американският президент Барак Обама още не е взел решение за военна операция в Сирия. В специално интервю за обществената телевизия Пи Би ЕС той каза, че няма интерес от отворен военен конфликт в Сирия, но режимът на Асад трябва да получи сигнал, че престъпленията срещу човечеството не остават безнаказани.
Обама потвърди официалната позиция на САЩ, че сирийското правителство е използвало химически оръжия срещу цивилни граждани. Той допълни, че ответната реакция на страната му ще бъде да изпрати „силен сигнал“ на сирийския президент Башар Асад. Президентът не представи конкретни доказателства за твърдението си и уточни, че все още не е взел решение за вероятна военна атака:
Русия настоява да се даде възможност на експертите от ООН по химическите оръжия да завършат своята работа в Сирия. Това е подчертал руският заместник-министър на външните работи Генадий Гатилов на среща в Хага с генералния секретар на ООН Бан Ки-мун. По думите на Гатилов обявените от някои държави намерения да нанесат военен удар срещу Сирия са „открито предизвикателство към основните положение в Устава на ООН и другите норми на международното право“.