На огромен протест в Лондон фермерите казаха, че са пред катастрофа

Недоволството е заради приетия данък върху наследството в размер от 20%, с който ще се облагат ферми със стопански активи над 1 млн. паунда, каквито са повечето на острова

„Спасете семейните ферми. Ако няма фермери, няма храна, няма бъдеще“

Хиляди фермери в Обединеното кралство протестираха вчера в Лондон, заради кипналия гняв срещу правителствения данък върху наследството от 20% и посоката на бъдещата политика.

Масовият митинг започна в 11 сутринта на 19 ноември, тъй като повече от 70 000 ферми в цялата страна ще бъдат засегнати от новите закони за данък върху наследството от април 2026 г., съобщи Farming.uk.

Наследниците на селскостопански активи на стойност над 1 милион британски паунда, които преди бяха освободени, ще трябва да плащат данък върху наследството в размер на 20% – половината от обичайната ставка.

Протестът се проведе и срещу продължаващите високи разходи, затягането на маржовете и несигурността относно бъдещата правителствена политика.

Реформата на новото лейбъристко правителство в облекчението на земеделската собственост (APR) се оказа последната капка за мнозина.

Едновременно с митинга Националният фермерски съюз (NFU) предприе „масово лобиране на депутати“ в конферентния център Church House в Уестминстър, на което присъстваха 1800 фермери.

След есенния бюджет и последвалото удвояване от правителството на данъка върху наследството индустрията предупреди, че семейните ферми в цялата страна ще видят „катастрофално“ въздействие върху бизнеса и поминъка си.

Министерството на финансите каза, че 73% от исковете за облекчение на селскостопанската собственост са под £1 милион и следователно няма да бъдат засегнати от тази политика, но собствените данни на Министерството на околната среда, храните и селските райони (Defra) показват, че само 34% от фермите са под £1 милион нетна стойност.

Президентът на NFU Том Брадшоу каза, че „шокиращата“ политика е „изградена върху лоши данни и е стартирана без консултация“.

„Не мисля, че някога съм виждал аграрната индустрия толкова ядосана, толкова разочарована и толкова разстроена“, каза той пред публика в Уестминстър по-рано днес.

Преди митинга от Кабинета на Кийр Стармър направиха изявление, в което се казва, че правителството е трябвало да вземе „трудни решения“.

Те казаха: „Реформите гарантират, че по-богатите имоти и най-ценните ферми плащат своя справедлив дял, за да инвестират в нашите училища и здравни услуги, на които разчитат фермерите и семействата в селските общности.“

Протестът включваше няколко речи на лидери от земеделската индустрия и политиката.

Присъстващите на протеста също бяха помолени да донесат със себе си британски продукти, за да направят масово дарение на Хранителната банка.

Митингът беше отделен от събитието на NFU за „масово лоби на депутати“, на което присъстваха 1800 фермери .

Там фермерите помолиха своите депутати да ги „погледнат в очите“ и да им кажат дали подкрепят промените, очертани в скорошния бюджет.

В Church House Брадшоу, президентът на Националния фермерски съюз, предупреди, че „никога през живота ми не е имало толкова лош бюджет за земеделие“.

„Знаем какво означава това за нашите семейства, за нашите деца, за нашето бъдеще. Знаем ужасния натиск, който оказва върху по-възрастните фермери, обезпокоени до болка.

„Това е погрешно на всяко ниво и, също толкова лошо, така или иначе няма да постигне това, което министрите искат.“

И двете събития се случват поради промени в данъка върху наследството към облекченията за земеделска собственост (APR), като се опасяват, че това ще нанесе „удар с чук“ на семейните ферми.

Намаляването на маржовете, рекордната инфлация, екстремните метеорологични условия и увеличените производствени разходи означаваха, че много фермери сега са в „точка на пречупване“ и „не могат да поемат повече тежест на разходите“.

Данъчните промени също биха могли да увеличат разходите за храна за потребителите, предупредиха земеделски организации, добавяйки натиск върху много хора, които все още изпитват кризата с разходите за живот.

Leave a Comment