БАБХ разработва Стратегия за контрол на черната златка при костилкови видове
Спешно ще се одобрят за ползване разрешени продукти за растителна защита, които са одобрени срещу други вредители, но действат и върху вредния бръмбар
В отговор на обществено нашумелия проблем с неприятеля черна златка, който причинява изсъхване при костилкови овощни видове в страната, БАБХ започва да разработва Стратегия за цялостен контрол на опасния вредител.
Стратегията ще е готова в първите месеци на следващата година, съобщи пред Агро Пловдив проф. Оля Караджова, заместник изпълнителен директор в Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) с ресор растителна защита и продукти за растителна защита.
За целта вече е сформирана междуведомствена работна група с участието на учени от университети и институти към Селскостопанска академия, експерти от БАБХ и Министерството на земеделието и храните.
„Черната златка е познат вредител, който сме контролирали в годините назад. За това, че тази година е причинила толкова сериозни вреди по костилковите видове – череши, сливи и други, досега не сме получили нито един сигнал от производители или браншови организации. Наскоро пристигна писмо от Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“, в което се настоява да бъде създадена Програма за контрол на този вредител“, обясни проф. Караджова.
Тя уточни, че БАБХ не може да разработи Програма, тъй като програмата е политическо решение, обвързано с финансиране на стопаните за борба с черната златка. подобни програми действат от години за борба с шарения доматен молец и телените червеи. „Ние ще направим цялостна стратегия срещу черната златка, която ще включи не само прилагането на растителна защита, но и агротехниката“, допълни заместник-изпълнителният директор.
БАБХ ще трябва спешно да разгледа разрешените продукти за растителна защита, в характеристиката на които не е включена борба срещу черната златка. Някои от тях действат и срещу този вредител. Работата на втората работна група, която ще се създаде във връзка с възникналия проблем, е да реши кои от разрешените биоагенти могат да бъдат приложени срещу вредния бръмбар. Ще се проучи и европейската практика. Втората работна група изисква подписите на двама министри – на земеделието и на околната среда и водите.
„В момента черната златка не вреди, тъй като е в зимен покой. Опасни за растенията са ларвите, които се хранят с корените. Точно сега растителна защита срещу тях не може да се води, тя ще има ефект, ако се приложи напролет“, посочи Оля Караджова.
По думите на експерта една от причините черната златка да достигне пик в разпространението си (каламитет) е забраната на продукти за растителна защита, които в миналото са действали ефикасно срещу вредителя.
Друга причина може да е пренасянето на насекомото от български разсадници или от вносен посадъчен материал. Ще бъдат посетени разсадниците, от които пострадалите овощари за закупили фиданки при създаване на градините. Възможно е да има внос на разсади от трети страни, което е забранено, обърна внимание проф. Караджова.
Третата причина е в занемаряването на градините. „Това, което видях в телевизионен репортаж, бе изоставено овощно насаждение, за което не са полагани грижи, а това е довело до силното намножаване на черната златка в него“, каза проф. Оля Караджова.