Индийски космически кораб, изследващ Слънцето, улови избухването на масивна огнена топка

Подобни изхвърляния на коронална маса могат да достигнат Земята за 15 часа и да предизвикат хаос заради прекъснати електроники и електрически мрежи

Учени в Индия съобщиха за „първия значителен резултат“ от космическия кораб Aditya-L1 (Адитя – бог на Слънцето в индийската митология) първата мисия на страната за слънчево наблюдение в космоса.

На 16 юли най-важният от седемте научни инструмента, които Aditya-L1 носеше – Коронаграф с видима емисионна линия или Velc – улови данни, които помогнаха на учените да преценят точното време, когато е започнало изхвърляне на коронална маса (CME), разказва Би Би Си.

Изучаването на CMEs – масивни огнени топки, които се издухват от най-външния коронен слой на Слънцето – е една от най-важните научни цели на първата слънчева мисия на Индия.

„Съставен от енергийни частици, CME може да тежи до трилион килограма и може да достигне скорост до 3000 км [1864 мили] в секунда, докато пътува. Може да се насочи във всяка посока, включително към Земята“, казва проф. Р. Рамеш от Индийския институт по астрофизика, който е проектирал Velc.

„Сега си представете това огромно огнено кълбо, което се носи към Земята. При максимална скорост ще са му нужни само около 15 часа, за да измине разстоянието Земя-Слънце от 150 милиона километра.

Короналното изхвърляне, което Velc засне на 16 юли, започна в 13:08 GMT. Проф. Рамеш, главен изследовател на Velc, който е публикувал статия за този CME в престижния Astrophysical Journal Letters, каза, че той е възникнал от страната на Земята.

„Но в рамките на половин час от пътуването си, огнената маса се отклони и тръгна в друга посока, отивайки зад Слънцето. Тъй като беше твърде далеч, това не повлия на времето на Земята.“

Но слънчевите бури, слънчевите изригвания и изхвърлянето на коронална маса рутинно влияят върху времето на Земята. Те също оказват влияние върху космическото време, където са разположени близо 7800 сателита, включително повече от 50 от Индия .

Според Space.com те рядко представляват пряка заплаха за човешкия живот, но могат да причинят хаос на Земята, като се намесват в магнитното ѝ поле.

Тяхното най-благоприятно въздействие причинява красиви полярни сияния на места близо до Северния и Южния полюс. По-силното изхвърляне на коронална маса може да доведе до появата на полярни сияния в небесата по-далеч, като например в Лондон или Франция – както се случи през май и октомври .

Но въздействието е много по-сериозно в космоса, където заредените частици от изхвърляне на коронална маса могат да направят цялата електроника на сателита неизправна. Те могат да съборят електрическите мрежи и да повлияят на времето и комуникационните сателити.

„Днес животът ни изцяло зависи от комуникационните сателити и CME могат да прекъсват интернет, телефонните линии и радиокомуникациите“, казва проф. Рамеш. „Това може да доведе до абсолютен хаос.“

Най-мощната слънчева буря в записаната история се е случила през 1859 г. Наречена събитието Карингтън , тя е предизвикала интензивни утринни светлинни шоута и е прекъснала телеграфните линии по целия свят.

Учени от НАСА казват, че през 2012 г. към Земята се е насочила също толкова силна буря и ние сме имали „също толкова опасно бръснене“. Те казват, че мощно изхвърляне на коронална маса е пробило орбитата на Земята на 23 юли, но че сме имали „невероятен късмет“, че вместо да удари нашата планета, буреносният облак удари слънчевата обсерватория на НАСА STEREO-A в космоса.

През 1989 г. изхвърляне на коронална маса прекъсна част от електропреносната мрежа на Квебек за девет часа , оставяйки шест милиона души без ток.

А на 4 ноември 2015 г. слънчевата активност наруши контрола на въздушното движение в Швеция и някои други европейски летища, което доведе до хаос при пътуването за часове.

Учените казват, че ако успеем да видим какво се случва на Слънцето и да забележим слънчева буря или изхвърляне на коронална маса в реално време и да наблюдаваме траекторията му, това може да работи като предупреждение за изключване на електрическите мрежи и сателитите и да ги държим далеч от вреден начин.

Leave a Comment