В италиански доматени пюрета май има китайски домати, набрани от измъчвани хора
Разследване на Би Би Си установи, че някои консервни предприятия на Ботуша си доставят суровина от район Синдзян, където използват труда на уйгури
„Италиански“ доматени пюрета, продавани от няколко супермаркета в Обединеното кралство, изглежда съдържат домати, отгледани и набрани в Китай с помощта на принудителен труд, установи Би Би Си.
Някои имат думата „италиански“ в етикета си.
Общо 17 продукта, повечето от които собствени марки, продавани в търговските обекти на дребно в Обединеното кралство и Германия, вероятно съдържат китайски домати, показва тестът, поръчан от Би Би Си.
Повечето китайски домати идват от региона Синдзян, където производството им е свързано с принудителен труд от уйгури и други предимно мюсюлмански малцинства. ООН обвинява китайската държава – която гледа на тези малцинства като на риск за сигурността – в изтезания и малтретиране. Китай отрича да принуждава хората да работят в производството на домати и казва, че правата на работниците са защитени от закона. В него се казва, че докладът на ООН се основава на „дезинформация и лъжи“.
Всички супермаркети, чиито продукти са тествани, оспорват констатациите на медията.
Китай отглежда около една трета от доматите в света. Северозападният регион на Синдзян има перфектния климат за отглеждане на плодовете.
Това е и мястото, за което правозащитни групи твърдят, че повече от един милион уйгури са били задържани в стотици съоръжения, които Китай нарече „лагери за превъзпитание“.
Би Би Си разговаря с 14 души, които казват, че са изтърпели или са били свидетели на принудителен труд в доматените ниви в Синдзян през последните 16 години. „Затворническите власти ни казаха, че доматите ще бъдат изнесени в чужбина“, каза Ахмед (което не е истинското му име), добавяйки, че ако работниците не изпълнят квотите – до 650 кг на ден – ще бъдат мотивирани с електрически удари .
Мамутджан, уйгурски учител, който беше вкаран в затвора през 2015 г. за нередност в документите си за пътуване, казва, че е бил бит, защото не е изпълнил очакваните от него високи норми на беритба.
„В една тъмна затворническа килия имаше вериги, висящи от тавана. Закачиха ме там и казаха „Защо не можеш да свършиш работата?“ Много силно ме биеха по задните части, удряха ме в ребрата. Все още имам белези.“
Чрез събиране на данни за доставката от цял свят британската медия откри как повечето домати от Синцзян се транспортират до Европа – с влак през Казахстан, Азербайджан и до Грузия, откъдето се изпращат до Италия.
Една фирма многократно се появява като получател на стоката. Това е „Антонио Петти“ – част от група големи фирми за преработка на домати в Италия. Тази компания е получила повече от 36 милиона кг доматено пюре от китайската Xinjiang Guannong и нейните дъщерни дружества между 2020 г. и 2023 г., показват данните.
Групата Petti произвежда продукти от домати под собственото си име, но също така доставя други в супермаркети в цяла Европа, които ги продават като продукти със собствена марка.
Световноизвестната фирма за проверка на произхода Source Certain, базирана в Австралия, е помолена да проучи дали твърденията за произход на етикетите на пюретата са точни. Компанията започва с изграждането на това, което нейният главен изпълнителен директор Камерън Скадинг нарича „пръстов отпечатък“, който е уникален за страната на произход – анализирайки микроелементите, които доматите абсорбират от местната вода и камъни.
„Първата цел за нас беше да установим как би изглеждал основният профил на микроелементите за Китай и как би изглеждал вероятният профил за Италия. Открихме, че са много различни“, каза той.
Лабораторните резултати показват, че много от тези продукти наистина съдържат италиански домати – включително всички продавани в САЩ, водещи италиански марки, включително Mutti и Napolina, и някои собствени марки на супермаркети в Германия и Обединеното кралство, включително тези, продавани от Sainsbury’s и Marks & Spencer.
Но изглежда, че 17 проби съдържат китайски домати, 10 от които са произведени от Petti – италианската компания, която е многократно вписана в международните регистри за доставка.
Тези 10 марки, произведени от Petti, са продавани супермаркетите в Обединеното кралство по време на тестването от април-август 2024 г.
В отговор всички супермаркети са заявили, че са приели тези твърдения много сериозно и са извършили вътрешни разследвания, които не са открили доказателства за китайски домати.
През 2021 г. една от фабриките на групата Petti е била проверена от италианската военна полиция по подозрение за измама – италианската преса съобщи, че китайските и други чуждестранни домати са били представяни за италиански.
Но година след нахлуването делото беше уредено извън съда. „Петти“ отрече обвиненията за китайските домати и въпросът отпадна.
Докато САЩ въведоха строго законодателство за забрана на целия износ на Синцзян, Европа и Обединеното кралство предприемат по-мек подход, позволявайки на компаниите просто да се саморегулират, за да гарантират, че принудителният труд не се използва във веригите за доставки.
Това сега ще се промени в ЕС, който се е ангажирал с по-строги закони , казва Клои Кранстън от неправителствената организация Anti-Slavery International. Но тя предупреждава, че това ще направи още по-вероятно Обединеното кралство да се превърне в „сметище“ за продуктите на принудителния труд.