Сивите вълци вече не са строго защитен вид в ЕС и подлежат на квотен отстрел

Природозащитници са против и заявяват, че хищникът изчиства гората от болни животни и регулира гъстотата на елени и глигани. Пораженията по добитъка са 0,065% от броя на овцете и козите

Днес приключват 45-те години строга защита на сивите вълци в Европа, след като служителите по опазването на природата приеха мерки на ЕС за понижаване на защитения статут на животното. Това става след днешната подкрепа от Постоянния комитет на Бернската конвенция. Промяната ще влезе в сила на 7 март 2025 г.

Новината означава, че сивите вълци ще бъдат преместени от Приложение II (строго защитени) в Приложение III (защитени) на Бернската конвенция.

Това ще премахне много от предпазните мерки, които позволиха на животните да процъфтяват в Европа и означава, че всяка страна от ЕС ще може да определи годишна квота за убиване на вълци, информира Би Би Си.

Комисията твърди, че броят на вълците в ЕС почти се е удвоил, от 11 000 през 2012 г. до над 20 000 днес, и че те причиняват твърде много щети на добитъка.

Но активистите за дивата природа казват, че подобрените методи за защита, включително обучени овчарски кучета, биха били по-добро решение от премахването на предпазните мерки. Казват, че вълците ограничават броя на елените и дивите свине, които увреждат дървета и посеви. Вълците също предотвратяват разпространението на болести, като ядат болни животни.

„Африканската чума по свинете се разпространява в цяла Европа“, каза Михал Харинг, биолог от Словакия, „и вълкът е много добър „лекар“ за това, потискайки болестта. Вълците не могат да се разболеят от вируса.

Друг аргумент срещу отстрела на вълци е, че те ловуват на глутници от пет до осем, обикновено двойка и тяхното потомство. Ако по-възрастните вълци бъдат застреляни, глутницата се разпада, което затруднява улавянето на елени и диви свине.

„Индивидуалните вълци са по-склонни да нападат овце и други домашни животни“, обяснява г-н Харинг.

Активистите също така цитираха доклад на ЕС от 2023 г. , в който се посочва, че само около 50 000 годишно от 68-те милиона овце и кози в Европа са убити от вълци. Това е 0,065% от общия брой на дребните преживни животни, което означава, че общото въздействие на вълците върху добитъка в ЕС е „много малко ”.

Освен това се казва, че от 40 години не е имало фатални атаки на вълци срещу хора.

„Ако очакваме страни като Индия или Индонезия да защитят тигрите си“, казва Лоран Шли, ръководител на отдела за дивата природа в правителството на Люксембург, „и африканците да защитят лъвовете и слоновете, тогава ние като относително богати европейци трябва да сме готови да толерираме някои вълци.”

„Разбира се, ако отделни вълци или глутници започнат да убиват твърде много добитък или проявят агресия към хората, ще трябва да теглим чертата. Безопасността на хората винаги е на първо място“, казват природозащитниците.

Гледната точка на румънски овцевъд

Овчарят Йозеф Рац и синовете му отглеждат в село Санмартин, Източните Карпати в Румъния към 500 овце на високото пасище. Всяка година Йозеф губи пет или шест от стадото си заради вълк или мечка. Затова отглежда 17 кучета.

„Доброто куче е най-добрият инструмент, с който пастирът разполага, за да защити стадото си през нощта, а и през деня“, обяснява фермерът.

Йозеф казва, че вълците са опасни, защото „те са умни животни“. Той е за по-строги законови мерки за унищожаване на хищниците.

Мечките се приближават през гората, стъпват по клони и предупреждават кучетата му, казва Йожеф. Ако нахлуят в плетеното заграждение, където стадото му остава през нощта, те ще грабнат само едно животно.

Ако обаче глутница вълци влезе, те могат да убият десетки овце наведнъж.

Миналата година любимото куче на Йозеф, Муди, беше убито от вълци посред бял ден, докато преминаваха от едно пасище на друго. Всичко, което намериха, беше окървавената му кожа.

Колкото повече вълци има, казва Йожеф, толкова по-вероятно е да вземат овцете му.

А да обучи добро кучи отнема много време.

Leave a Comment