Добавка за намаляване на метана от крави предизвика бойкот на млякото в Обединеното кралство
Потребителите считат добавката Bovaer за вредна и смятат, че се ползва за намаляване населението на земята
Някои потребители на социални медии в Обединеното кралство изливат закупеното мляко в мивките и тоалетните си в знак на протест срещу изпитването на нова фуражна добавка, за която се твърди, че значително намалява емисиите на метан при млечните крави, информира Би Би Си.
Arla Foods, датско-шведска компания, която притежава най-голямата кооперация за производство на млечни продукти в Обединеното кралство, обяви миналата седмица, че 30 нейни ферми в цялата страна ще тестват добавката, наречена Bovaer.
Компанията казва, че Bovaer – който се добавя в малки количества към храната на кравите – може да намали емисиите на метан от крави с 30 до 45%.
Той е одобрен за употреба от регулаторните органи на Великобритания.
Някои онлайн потребители изразиха загриженост относно употребата на Bovaer, цитирайки проблеми около безопасността на определени съединения, използвани в него.
Експерти обаче казаха пред BBC, че добавката „не създава проблеми с безопасността на храните“.
Множество фермери се обърнаха към социалните медии, за да информират потребителите, че не използват Bovaer.
Междувременно неоснователни твърдения, че това е част от заговор за „обезлюдяване“, се завъртяха онлайн заедно с дезинформация за връзките на добавката с американския милиардер Бил Гейтс.
Производителят, DSM-Firmenich, казва, че за неговия продукт са били разпространени „ неистини и дезинформация “. Той казва, че е „напълно безопасен“ за употреба и е тестван в продължение на много години в много страни.
Метанът е много по-мощен парников газ от въглеродния диоксид и помага за стимулиране на изменението на климата.
Кравите го произвеждат, когато стомасите им разграждат твърди фибри от грубите фуражи за храносмилане. Този процес на ферментация създава газ метан, който след оригване излита.
Bovaer работи за потискане на ензимите в стомаха на кравата, които създават газовете. Националният съюз на фермерите (NFU) казва, че когато добавката се използва според препоръките, тя се разгражда в храносмилателната система на кравата и не се установява в млякото или месото.
Според производителя DSM-Firmenich добавката се предлага за продажба в 68 страни по света.
Откакто Arla обяви процеса, Bovaer е подложен на огромно недоволство.
Сред онези, които пораждат опасения, е депутатът от Reform UK Рупърт Лоу, който каза от платформата Х, че е поискал от Министерството на околната среда, храните и селските въпроси да извърши спешен преглед на добавката.
Междувременно някои млекопроизводители заявиха, че няма да използват фуража, позовавайки се на опасения относно някои от съединенията, използвани за производството на добавката.
Bovaer се прави с помощта на силициев диоксид, пропилей гликол и органично съединение 3-нитрооксипропанол (известен като 3-NOP).
Противниците на добавката посочиха доклад на FSA (Агенция за хранителни стандарти на Острова – б.р.) миналата година, който установи, че „3-NOP „трябва да се счита за разяждащ за очите, дразнещ кожата и потенциално вреден при вдишване“ за хората, които боравят с него.
Експертите обаче подчертаха, че няма да има следи от Bovaer или съдържащите се в него съединения в млякото или други продукти, тъй като се разграждат в стомаха на крава.
„Той премина през серия от регулаторни процеси по целия свят и всички са доволни, че действително прави това, което се твърди по отношение на емисиите на метан, и не създава никакви проблеми с безопасността на храните“, професор Крис Елиът – експерт по безопасност на храните и микробиология в университета Куинс Белфаст.
Други опоненти посочиха твърденията, че 3-NOP може да причини рак, но регулаторите на Обединеното кралство отхвърлиха опасенията след извършване на оценка , която заключи, че „добавката не е канцерогенна при препоръчителната степен на включване“.
Защо Бил Гейтс беше въвлечен в спора?
Някои от публикуващите онлайн твърдят, че основателят на Microsoft Бил Гейтс е замесен в разработването на Bovaer, твърдение, което разработчикът на добавката категорично отрича.
В изявление от 2 декември DSM-Firmenich заяви, че е „разработила напълно“ Bovaer и подчерта, че компанията няма „други инвеститори“.
„Бил Гейтс не участва в разработването на Bovaer“, се добавя в изявлението.
Базираният в САЩ милиардер вместо това е инвестирал в конкурентен стартъп , Rumin8, който разработва подобен продукт за намаляване на метана .
Г-н Гейтс отдавна е обект на множество конспиративни теории – най-крайните от които твърдят, че той е част от усилията за обезлюдяване на света.