МЗХ: Проектът на регламент за посевния материал е само рамка, която тепърва ще се обсъжда
В Стратегическия план има интервенции, които насърчават разнообразието от местни сортове плодове и зеленчуци
По повод недоволството на браншова организация срещу подготвяния регламент за посевен материал, който евентуално ще ограничи земеделските стопани да събират, използват, обменят и продават семена, Министерството на земеделието и храните изпрати отговор.
В него се посочва, че МЗХ ще продължи да насърчава разнообразието от местни сортове, като в същото време подкрепя стопаните, които искат да внедрят нови сортове, които са устойчиви на климатичните промени.
МЗХ подпомага целенасочено опазването на местните сортове зеленчуци и овощни видове чрез интервенциите по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. Целта е да бъде запазено богатството от множество разнообразни сортове, които са доказали своята устойчивост през годините. Бюджетът по основната интервенция „Опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство“ е в размер на 41,635,165 евро.
На предстоящото заседание на Съвета по земеделие и рибарство на 9-10 декември, Унгарското председателство ще представи доклад за напредъка по предложение за Регламент за растителния репродуктивен материал, който обединява 9 от съществуващите директиви в сектора. Предложението за регламент в сегашният му вид е само рамка за предстоящи обсъждания. Предвижда се регламентът да бъде приет с гратисен период от минимум три години, в които ще действа настоящото законодателство. Очаква се дискусиите по него да приключат и той да бъде приет не по-рано от началото на 2027 г.
България, още от самото публикуване на предложението, има последователна позиция против усложняване и увеличаване на административната тежест за производителите на семена. По тази причина позицията на страната е против направеното предложение да се въведе сортоизпитване за биологични и стопански качества и устойчивост за зеленчукови и овощни култури за местните сортове.
У нас фирмите и физическите лица, ангажирани със селекция на зеленчуци и овощни, не са малки и средни предприятия по смисъла на европейския регламент, в голямата си част те са микро фирми и това ще бъде голяма тежест за тях.
България също така е против включването на растителния репродуктивен материал в регламент за официалния контрол, тъй като това ще натовари производителите с одити и допълнителни проверки.