Коперник отчете най-горещия ноември в историята, очаква се 2024 г. да получи същата оценка

Земята преживя втория си най-топъл ноември в историята след 2023 г., а от това следва почти сигурно, че 2024 г. ще получи същата оценка, измервана някога, според доклад от днес на Европейската климатична служба Коперник.

През ноември глобалните температури бяха средно 14,10C. Средната глобална температура за миналата година беше 14,98C. До ноември средната глобална температура за тази година е с 0,14C над същия период на миналата година.

Това вероятно ще бъде и първата календарна година, в която средната температура е била с повече от 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалното време, се казва в доклада. Парижкото споразумение от 2015 г. казва, че причиненото от човека затопляне трябва да бъде ограничено до 2 градуса по Целзий (3,6 градуса по Фаренхайт) и в идеалния случай ще е под 1,5.

Ограничаването до 1,5 градуса е от решаващо значение за предотвратяване на най-лошите въздействия от изменението на климата, като увеличаване на разрушителните и чести екстремни метеорологични явления. Учените казват, че основната причина за изменението на климата е изгарянето на изкопаеми горива като въглища, нефт и природен газ.

Leave a Comment