Румънският парламент прие нов Закон за арендата, с който договорите за наем ще са минимум за 7 г.
Законът бе гласуван с огромно мнозинство от депутатите
Това, за което настояват от години българските фермери, днес стана факт, но в Румъния.
Нов Закон за арендата беше приет с голямо мнозинство от парламента на Румъния. Той предвижда продължителността на договорите за наем на земя да е най-малко 7 години, пише Agerpres.
„Днес в парламента беше изпълнен още един ангажимент към земеделците: прие се Закона за арендата! Това е проект, който дава на фермерите предвидимостта, от която се нуждаят, за да продължат да развиват своя бизнес. С влизането в сила на новия закон за арендите финансирането на инвестиции, включително и от европейски фондове, ще бъде много по-достъпно. Освен това новият закон за арендата опростява окрупняването на земя, което означава по-голяма ефективност в селскостопанската работа, включително използването на суровини“, написа след гласуването на страницата си във Фейсбук министърът на земеделието Флорин Барбу.
Онлайн беше публикувано и съобщение от вносителя на законопроекта Адриан Чесноиу, председател на Комисията по земеделие в Камарата на депутатите.
„Законът „Аренда“ беше приет с голямо мнозинство – 204 гласа при 166 необходими. Благодаря на всички колеги депутати за техния вот на подкрепа и особено на фермерите, които се включиха и имаха решаваща роля за днешното решение!“, написа Чесноиу.
Законодателното предложение, известно още като Закон за наема, изменя Закон № 287/2009 относно Гражданския кодекс в смисъл на установяване на минимален период на наем от 7 години, за да се осигури предвидимост и стабилност по този въпрос.
„Продължителността на договора за наем е минимум 7 години и се счита за сключен за целия период, необходим за прибиране на реколтите, които земеделският актив ще произвежда“, е записано в проекта.
Пълното или частично преотдаване под наем е забранено под наказателна отговорност за недействителност, с изключение на размяната на земеползване между наемателите.
Договорът за наем се прекратява преди изтичане на срока поради недееспособност или несъстоятелност на земеползвателя или при неплащане на наема в срока, уреден в договора.
Според приетия от парламента проект в случай на смърт на наемателя, наследниците са длъжни да поддържат договора за наем за срока, сключен с наемателя.
В случай на продажба на земята, купувачът е длъжен да поддържа договора за наем до изтичане на срока на валидност. Договорите за наем, сключени преди датата на влизане в сила на този закон, остават валидни до изтичане на срока им, предвижда още нормативният акт.