Преди Административния съд да се произнесе за огнището на чума във Велинград, стадото остава под карантина

БАБХ все още не знае точния брой на животните в засегнатите свързани стопанства

Стадото овце във Велинград ще остане под карантина, без да се евтаназира, докато Административния съд София-град не се произнесе по жалбата на стопаните срещу заповедта, с която БАБХ обявява възникналото огнище на чума по дребните преживни животни, съобщи днес в парламента земеделският министър Георги Тахов.

Пристигналият вчера у нас спешен екип за действие на Европейската комисия, който е воден лично от директора на европейската референтна лаборатория в Монпелие, днес ще се срещне със стопаните от Велинград. Все още делегацията не се е произнесла за това какви допълнителни мерки трябва да предприеме държавата относно огнището на чума. Засега забраната за износ на живи животни, месо и мляко от област Пазарджик остава до 7 февруари 2025 г.

„Пак искам да го повторя, че свързаните стада остават под карантина. Няма да се пристъпва към абсолютно никакви действия като евтаназия на животните, няма да усилваме мерки от предприетите до момента“, каза министърът.

Той, както и изпълнителният директор на БАБХ Светлозар Патарински, обясниха колко проби от стадата са взети за изследване. Резултатите са потвърдени от лабораторията във Франция. Патарински разказа как е установено огнището. Въпреки, че ръководството на Областната дирекция по безопасност на храните е действало според предписаните правила, то е освободено. „Бях задължен на издам такава заповед, защото започна проверка по случая. Тя ще продължи два месеца“, поясни директорът на агенцията, а от думите му се подразбра, че заключенията от проверката ще потвърдят или отхвърлят издадената заповед.

„Говорим за изключително опасно заболяване, което има потенциал да причини много преки и непреки загуби. Биосигурността в стопанствата е основно задължение на животновъдите. Те нямат абсолютно никакво право да провеждат самолечение на животните, нямат право да укриват заболявания и са под строго забрана да извършват нелегални ваксинации. Забранено е да се колят животни в стопанствата и да се предлагат на пазара, когато те не са проверени от ветеринарен лекар“, повтори основните правила Патарински.

На въпроса дали МЗХ ще обезщети животновъдите в област Пазарджик заради щетите, наложени от забраната за износ на живи животни и продукти от тях, както и заради забраната за паша в защитните зони, Георги Тахов каза, че към момента не се знае какви са последиците от наложената карантина. Затова те не могат да се остойностят, за да се предвиди релевантна помощ, ако има такава. Ако такава помощ е наложителна, тя трябва да бъде отпусната от националния бюджет.

В Гърция и в Румъния смъртността от чума е 2%. Ниският процент не е попречил на ветеринарните власти да унищожат всички животни от засегнатите стада. Нито пък е имало съпротива от страна на стопаните, каза Патарински.

Обезщетенията при евтаназиране на животни се изчисляват по определен нормативен ред, отговори на друг въпрос земеделският министър.

Той призна, че към момента властите не знаят колко точно животни има в огнището на чума във Велинград .

Секвенирането на вируса на чумата, който е констатиран във Велинград, ясно показва връзката с вирусите в Гърция и Румъния. Нашата хипотеза е, че най-вероятно се касае за нелегален внос на живи животни в тази ферма, заяви директорът на БАБХ.

Leave a Comment