Русия увеличи с 20% износа си на млечни продукти най-вече заради увеличения внос от Китай
Експортът на българско сирене и извара е намалял с 19,5% в периода януари – август 2024 г., а общо на млечни продукти е с ръст от 11 на сто
Русия увеличи с 20% износа на млечни продукти тази година, съобщи Министерството на земеделието в Москва. От януари до ноември включително 2024 г. експортът е достигнал обща стойност 353 милиона евро.
Повече от 30% от приходите от износ идват от сирене и извара, 22% от ферментирали млечни продукти и 11% от мляко на прах.
През отчетния период са изнесени 31 000 тона мляко и сметана, което представлява ръст от 9%. Значително повече нараства износът на сирене и извара, а именно с 23% до 27 хил. тона. Дори има ръст от 31% до 18 000 тона при сухото мляко.
Основните купувачи на руски млечни продукти традиционно са бившите съветски републики. Тази година класацията водят Казахстан, Беларус и Узбекистан.
За първи път Китай е сред първите пет купувачи на руски млечни продукти. Стойността на износа за Народната република се е повишила със 70% на годишна база до 15,2 милиона евро. Стойността на износа на сирене и извара нараства дванадесет пъти, а на мляко и сметана над три пъти. Приходите от продажбата на мляко на прах в Китай са се удвоили.
Русия също успя да увеличи доставките си в Алжир, Египет и Саудитска Арабия. Министерството на земеделието в Москва има амбициозни планове. Тя очаква да увеличи износа на руски млечни продукти до 667 милиона евро до 2030 г., почти удвоявайки сегашното ниво.
За сравнение България е увеличила с 11% като тегло износа на мляко и млечни продукти през периода януари – август 2024 г., като общо той се измерва на 28 154 тона.
За същия период обаче износът на сирене и извара, които са водещи в експортната листа на млечните храни с над една трета от общия млечен износ, е намалял с 19,5% за същия период, като само за страните от ЕС се е свил с 29,1%, по последни данни на МЗХ. Най-драстично е намалението на износа към Гърция – със 70,4%. За сметка на това Нидерландия е увеличила вноса на български сирена и извари с 65% и Швеция с 45%, но пък при тях количествата, които приемат въпреки значителния ръст, са малки.