83-и ден протести на хилядите призраци

Автор: Надя Петрова

протести

Снимка на „Дневник.БГ“

83-та вечер на протести е. Въпросът докога, ме подсеща за края на „Любов по време на холера“. Отговорът на 83-годишния, влюбен от как се помни, Фредерико Ариса беше кратък и ясен: „Цял живот“.

Колко е тъжно да управляваш, когато си нежелан. И колко е нахално да продължиш да го правиш. И колко е недостойно да се мотивираш с поддържниците си, които са по-малко от противниците ти. И колко е нелогично да доказваш, че го правиш за доброто на страната. И колко е дребнаво да не сдаваш властта, включително и заради дразнещото те предположение, че един ненавиждан от теб партиен лидер може пак да управлява страната.

В каква мъгла са се загубили управляващите?

Те май не знаят какво се случва, не искат да видят истината. А вече и не могат – толкова са различни от народа си. Говорят български език, движат се по българските улици, но техният живот е в някакъв паралелен свят. Те само теоретично знаят, че хората са бедни, че работят в почивни и празнични дни, или че ако не работят, деградират с алкохол и наркотици, че не виждат перспектива и това им създава психически проблеми и направо ги убива. Иначе тези рутинирани политици са толкова умни, че могат трактат да напишат за българската бедност – по преразказ. Но факт е, че са изключително далече от реалността на нашия друг протестиращ свят, щом успяха да издигнат кандидатурата на Делян Пеевски.

83-ят ден на протести пак ме хвърля към литературата и един друг любим роман – „Рагтайм“. В него един негър, от времето преди Мартин Лутър Кинг, се държеше с толкова фино достойнство, че незлобливият бял герой в един момент си зададе въпроса: „Този негър всъщност знае ли, че е негър?“

Вероятно по същия начин Сергей Станишев и Лютви Местан днес се питат: „Протестиращите май не знаят, че са никои. Май не са наясно, че нямат власт и пари. Е, тогава накъде са тръгнали?“

Днес за пореден път стана ясно, че властта, с представителното лице на Пламен Орешарски, се кани да управлява до следващите редовни избори.  „Не искам да ни се поставят хоризонти – до края на тази година или до следващата“, каза в Народното събрание Сергей Станишев. А Местан го допълни: „Тези хора – протестиращите, не са срещу тази власт и този Парламент, а срещу тази политическа система.“ И призова депутатите, и най вече ГЕРБ, да не съучастват в в процеса на деполитизация на системата.

Днес някои от социолозите – май Боряна Димитрова, каза, че управляващите са под обсада, но че и протестиращите са под обсада. Защото и те няма къде да отидат. Закотвени са в протестите си, начерени от Станишев позьорство, в маршрутите си – площад „Независимост – Народно събрание – Орлов мост, в гнева си, и най-вече в безсилието си. Тази вечер те бяха 7000 души. Но и всяка вечер да са по 7000, за властта ще продължат да бъдат призраци, които телевизионните камери обаче улавят в кадър.

Колко време трябва да тегне тази гледка върху управляващите, докато почувстват теглото ѝ и измерят пространството ѝ? Тя несъмнено вече им тежи и те несъмнено я олекотяват с внушението, че трябва да я понесат в името на страната. А правилният отговор е – в името на властта. Те наистина се страхуват от нови избори, които ще ги запратят далече, далече от площад „Независимост“. Но, казват, че се страхуват не за себе си, а за страната. Сякаш не са чули библейското предсказание, че няма ненаказано добро, ако е дадено без да е поискано.

83-и ден Фределико Ариса снове с парахода по реката, за да опази съкровището си – любовта си, от позора на развяното бяло знаме. Дано отговорът му, че ще остане на кораба цял живот, да не се окаже истина за хората, които бият барабана на протеста.

 

 

Leave a Comment