Съединението! Силата на българите преди 128 години
На днешния ден честваме 128 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия.
Вдъхновител на историческото събитие е целия народ, а Захари Стоянов оглавява Българския таен централен революционен комитет, който се заема с делото. Седмица преди да се извърши военният преврат, княз Александър I уверява членовете на БТЦРК и висшите военни – капитан Сава Муткуров и капитан Райчо Николов, че ще подкрепи обединяването на България. Още по-рано майор Данаил Николаев – най-високопоставеният военен в района, се съгласява с плана, въпреки че е резервиран относно неговата изпълнимост. Министър-председателят Петко Каравелов е изолиран заради скептичността си, че е възможно това да се случи. Каравелов научава за военния преврат, когато файтонът му влиза в Търново.
В това време бунтовници в Пловдив вече са свалили от власт назначеният от султана генерал-губернатор Гаврил Кръстевич. Съставено е временно правителство, начело с Георги Странски и е обявено Съединението.
Петко Каравелов се свързва с княз Александър I, мобилизира Българската войска и свика Народното събрание на извънредна сесия.
Борбата за пълно национално освобождение и обединение е основен стремеж на българския народ, след като територията на страната е разпокъсана от Берлинския договор.
Съединението получава своето дипломатическо и международно признание едва когато е подписана българо-турска спогодба и Топханенския акт на Великите сили, а сливането на Княжество България и Източна Румелия е утвърдено окончателно чак с признаването на българската независимост през 1908 година.