Диалогът на Плевнелиев с гражданите започна с олигарсите

Има две паралелни Българии – на независимия бизнес и на зависимото връзкарството
диалогът с гражданите

„Диалог с гражданите“, ден първи

„Корупция, мафия, монополи, олигарси, зависими медии, недостатъчно ефективно правораздаване и недостатъчно справедлива държава са темите, зададени от гражданското общество.“ Това заяви президентът Росен Плевнелиев при откриването на първия от трите обществени дебата, инициирани от него и наречени „Диалог с гражданите“. Днешната темата е пазарната икономика, а следващите два ще са за правосъдието и за медиите. В залата присъстват хора от протестите срещу кабинета на Пламен Орешарски, вицепремиерът Деяна Костадинова, представители на дипломатическия корпус и други.

Росен Плевнелиев изброи четири източника за обогатяване на олигархията – управлението на държавните пари, обществените поръчки, приватизацията и сивия сектор. Премахването им ще помогне на обществото да се пребори с този малък кръг хора, които се обогатяват  за негова сметка.

„По пътя на ограничаването на тези четири източника можем много ефективно да направим по-добра икономика – с правила за управление на държавните пари, типизиране и електронизиране на обществените поръчки, вместо да засекретяваме договори. Приватизацията да е насочена към стратегическите инвеститори, а не към тези с връзки, да направим реформа в сектор „Сигурност“, да свържем данните и да работим с нашите чуждестранни партньори срещу сивия сектор и подземния свят“, призова Плевнелиев.

Президентът посочи, че в света на бизнеса съществуват паралелно две Българии. В едната са предприемачи, които нямат нужда от държавните пари, а от устойчиви бизнес модели, а в другата се ползва от връзкарството, за да успява. В първата България бизнесмените вярват в евопейската ориентация на страната, а в паралелната наричат европейските компании коланизатори. Едните внедряват нови технологии и гледат напред към индустрии, в които можем да бъдем най-добрите. Другите откриват паметници на Тодор Живков и гледат повече назад.

Затова Плевнелиев подчерта, че е особено важво всеки да бъде чут и в консенсус да намерим правилните стъпки и правилната посока към онази България, която искаме. Когато не замитаме проблемите, ще ги решим, заяви държавният глава.

„Сегашната 2013-та година е не на политиците, а на гражданското общество –  то излезе на сцената, насочи прожекторите и задава дневния ред на институциите“, каза още президентът.

Той призова за дебат по дългосрочните приоритети на страната, защото предстои приемането на рамка за десетки мирилиарди и нейните приоритети трябва да бъдат легитимни и работещи.

„Аз съм твърдо против да се строи АЕЦ Белене за 10 млрд. евро. По-добре е държавата да даде 1 млрд. за саниране и енергийна ефективност. Така ще се вдигне и цената на панелките“, коментира държавният глава.

На въпрос дали България да инвестира в социални пакети или в икономика, президентът отговори: “Аз съм за тези социални мерки, но те са на кредит. Децата на майките ще платят сметката”.

Leave a Comment