Китайска компания иска да купи индустриален клъстер „Средногорие“

Реакторите на „Козлодуй“, енергетиката и Шекспир презентира в Пловдив директорът на обединението Николай Минков
Николай Минков, клъстер "Средногорие"

Николай Минков, клъстер „Средногорие“

„Отивате в Китай. Влизате в банка. Представяте клъстер „Средногорие“, в който участват едни от най-големите български индустриални компании. И веднага при вас идват 4-5 китаеца, които представляват средно голяма фирма с годишен оборот от 4-5 милиарда долара. И ви питат: „Продавате ли клъстера? Ето това ми се случи.“ Късият бизнес разказ бе на Николай Минков, изпълнителен директор на „Средногорие“, който днес представи каузите на бизнеса на Деветата среща на българските медии в Пловдив.

Преди това Минков с гордост посочи, че клъстер „Средногорие“ произвежда 7% от брутния вътрешен продукт на България. Отговорен е за 18% от експорта на страната, а предприятията в него консумират 4 на сто от националната енергия и 20 процента от индустриалната енергия. В клъстера участват фирми като „Асарел медет“, „Аурубис България“, „Геотехмин“, „Дънди прешъс металс“ и други, общо 8 компании в партньорство с общини и местни предприятия.

От клъстера бяха представили карта на България с общо 15 сдружения (клъстери) на индустриални предприятия, 6 от които енергийни. „Ето това остана от индустрията на страната. Няма го Кремиковци, няма го Агробиохим, няма ги заводите за запаметяващи устройства, няма … много заводи изчезнаха, спря да изброява Минков.

Директорът на клъстер „Средногорие“ предложи три индустриални идеи. Първата, държавата да намери начин да спечели от четирите спрени реактора на АЕЦ „Козлодуй“, да помисли как от тях да направи предприемачески продукт вместо единствено да харчи пари по обслужването им. Втората идея е Варна да осъзнае, че е световен енергиен център и да се възползва от това (в близост до града ще влязат в страната тръбите на „Южен поток“ – б.р.). А третата идея е Пловдив да се превърне в хидроенергиен център предвид изобилието от водните изкуствени и естествени басейни, и създадената инфраструктура.

В края на презентацията си Николай Минков подари на публиката откъс от шекспировата драма „Хенри IV“ и по-точно, думите на лорд Бардолф във втора част, действие I в превод на Валери Петров. Той поясни, че текстът дава ценни насоки как се управлява бизнес проект, нищо че е писан преди 400 години.

Ето и част от него:

„Замислим ли се да строим,

ний най-напред оглеждаме земята,

след туй чертаем плана и когато

харесаме му общата рисунка,

пресмятаме какво ще ни излезе

и ако той надхвърля наште средства,

чертаем втори план с по-малко стаи

или дори решаваме да не строим.

 

 А щом в това велико дело,

кралството да сринем сме решили, 

за да издигнем друго, май ще трябва

да проверим и мястото, и плана,

и колко надълбоко ще копаем,

съветници да търсим и претеглим

дали ще стигнат силите ни с оглед

възможните препятствия.

 

В противен случай ще градим на книга

със имена, а не със живи хора,

подобно оня, който се заема

да вдига дом, без много да му мисли

за средствата, които той ще глътне,

и ето, недовършен го зарязва,

гол скелет под плача на небесата

и плячка за безжалостната зима.

Leave a Comment