14 ноември: Започва Сръбско-българската война

На днешния ден през 1885 г. започва Сръбско-българската война. Недоволна от Съединението на Княжество България и Източна Румелия на 6 септември 1885 г., Сърбия обявява война на България, която се превръща в заплаха за останалите държави от Балканския полуостров.

14 ноември: Започва Сръбско-българската война

14 ноември: Започва Сръбско-българската война

Гърция мобилизира войските си и заплашва Русия, Османската империя и западните Велики сили, че ще нахлуе в турска територия, за да присъедини части от Македония, за да компенсира териториалното разширение на страната ни.
Румъния също се опитва да присъедини към своите територии Южна Добруджа, но този акт не среща одобрение от Германия, Австро-Унгария и Русия и след струпването на руски войски по източните граници на Румъния, тя заявява, че ще запази неутралитет.

Сърбия е категорично против Съединението и крал Милан Обренович уведомява всички велики сили, че ще нападне страната ни, ако Съединението стане факт. Западната ни съседка започва да мобилизира армията си. Тя иска преотстъпването на Видин, Трън и Радомир, за да признае Съединението,а главната й цел е да постави под свой контрол столицата София, като по този начин отреже окончателно връзката на България с македонските земи.

Въпреки всички нападки България не склонява да компенсира по какъвто и да е начин съседните ѝ държави, а Сърбия започва усилено да се готви за война.
Австро-Унгария, която има таен съюзнически договор със Сърбия, дарява огромен паричен фонд за въоръжение на сръбската армия, но не възнамерява да участва пряко във войната.

Всички Велики сили заемат позиция на неутралитет, като някои от тях дори призовават за мир. След като в Лондон се разбира със сигурност, че вечният враг Русия всъщност не подкрепя Съединението, Великобритания, макар и късно, заема българската страна. Всички останали се надяват на сръбска победа.

Сръбската армия е изправена пред пълен разгром, който е избегнат благодарение на намесата на Австро-Унгария. Между България и Сърбия започват преговори за примирие, които приключват на 9 декември 1885 г. Мирният договор е подписан на 19 февруари 1886 г. в Букурещ. Победата в Сръбско-българската война изиграва важна роля за укрепване на международното положение на България и за признаването на Съединението.

На днешния ден през 1943 г. британско-американската авиация извършва първата бомбардировка на София.

На 14 ноември 1982 г. лидерът на забраненото полско движение „Солидарност” е освободен след 11-месечно интерниране край съветската граница.

На днешния ден през 1989 г. милицията на Чехословакия разпръсква със сила антикомунистическата демонстрация в Прага, на която са участвали над 15 хиляди души.

Leave a Comment