БСК се обяви срещу връщането на данъка на нископлатените
Според работодателите по-добрият вариант е въвеждането на семейно подоходно облагане
Предложението на КНСБ за връщане на платения годишен данък на хората с месечни заплати до 400 лв. е стъпка към неприемлива отмяна на плоския данък, която не е консултирана в съвета за тристранно сътрудничество по определения ред. Това заяви тази вечер в позиция изпратена до медиите Българската стопанска камара (БСК).
Според камарата тази промяна в Закона за данъка върху доходите ще увеличи натиска за заплащане на труда на границата на минималната заплата. Тя ще доведе до пряко нарастване на разходите за фирмите за труд при продължаваща стагнация в редици сектори на промишлеността, услугите и строителството и ще повлияе и към намаляване на конкурентоспособността и увеличаване на безработицата.
Позицията на БСК е, че чрез този ход се създават стимули за сивия пазар на труда и допълнителен финансов дисбаланс в системите на социалното и здравно осигуряване. Причината е, че ще нарастне броят на заетите на минимална работна заплата и на физически лица, декларирали по-нисък от т.нар. „чист доход“ от 4080 лв. от източници извън работна заплата.
Администрирането на целия процес от НАП би се усложнило и ще изисква привличането на допълнителни финансови и човешки ресурси. Заедно с това ще се отклони вниманието на данъчната администрация от упражняване на контрол и предотвратяване на мащабни данъчни и осигурителни нарушения и измами.
Работодателската организация предлага при предварителна подготовка и обсъждане с експертната общност и социалните партньори да се въведе семейното подоходно облагане и критерии за освобождаване от плащане.