26 ноември: Бил Гейтс и Пол Алън регистрират Майкрософт като запазена търговска марка
На 26 ноември 1976 г. Бил Гейтс и Пол Алън регистрират Майкрософт като запазена търговска марка.
През 1973 г. Бил Гейтс е приет в Харвардския университет. Започва да учи, но след като открива компютърния център там, той направо забравя учението. Бил и неговият приятел Пол поддържат връзка, въпреки че са далеч един от друг. Те обсъждат често идеята да създадат своя компания.
След края на първата учебна година в „Харвард“, през лятото двамата започнали да работят в „Хъни уел”, а след края на лятото Пол Алън започва все повече да настоява да създадат софтуерна компания, но Бил Гейтс не бил достатъчно сигурен в техния успех, за да прекъсне обучението си в „Харвард“.
През декември 1974 г. Алън отива на гости на Гейтс, когато се спира в един магазин. Това, което вижда вътре, променя завинаги техния живот. На корицата на списание „Популар Електроникс“ имало снимка на „Altair 8800” със заглавие под него „Първият комерсиален микрокомпютър“. Той занася списанието на Гейтс и те видели в този микрокомпютър своя голям шанс, знаейки, че той щял да има нужда от програми, с които да работи. След няколко дни Гейтс се обажда на „Микро Инстрюментейшън Енд Телеметри Систъмс“, създателите на „Altair 8800“ и им заявява, че двамата с Пол са създали версия на BASIC, която може да работи на техните компютри.
Това обаче било лъжа, те дори нямали написан един ред с код, защото не притежавали „Altair 8800“, но MITS не знаели това и били доста заинтересовани от тяхното творение.
Затова Бил и Пол започнали да работят върху BASIC, както били обещали. Съставянето на кода било поверено на Бил Гейтс, а Пол Алън подготвял емулация на „Altair“ на „PDP-10“. След осем седмици те били готови и Алън трябвало да отиде до MITS, за да тества творението им. Когато Пол сложил програмата в „Altair“, той за първи път се докосвал до този компютър. Ако емулаторът, който той бил направил, или част от кода на Гейтс не работела, тяхното начинание щяло да завърши с провал. За негова радост това не се случило, защото програмата работела перфектно. Първо компютърът извел съобщението „memory size?“ Пол въвел „7K.“ след това написал „Print 2+2.“ и за негова радост компютъра изписал „4“. MITS решили да купят правата върху BASIC от двамата програмисти.
В този момент Бил видял, че има доста големи възможности в софтуерния бизнес, и прекъснал обучението си в „Харвард“. Той и Пол Алън създали компанията „Майкрософт“ през лятото на 1975 г., когато Бил Гейтс бил едва на 19 години.
На днешния ден преди 38 години те двамата регистрират Майкрософт като запазена търговска марка.
През 1977 г. ръководството на Харвардския университет удостоява Бил Гейтс с диплома „поради неговите особени заслуги“.
На 7 януари 2008 г. Бил Гейтс обявява намерението си през юли същата година да прекрати своите пълномощия като ръководител на корпорацията Майкрософт, като насочи дейността си в областта на благотворителността.
Последният за Бил Гейтс ден като ръководител на Майкрософт е 27 юни 2008 г. Въпреки това той не скъсва напълно с компанията — Гейтс остава председател на Съвета на директорите и се занимава със специални проекти, а също така остава най-големият притежател на акции -8,7% от Майкрософт.
Корпорацията Майкрософт е американска транснационална компания, развиваща дейност в областта на копютърните технологии и разработката на софтуер. Седалището ѝ е разположено в гр. Редмънд, САЩ. Най-известните ѝ продукти са операционната система Windows и пакетът от текстообработващи програми Microsoft Office.
Тя е вторият по големина доставчик на софтуер и услуги в областта на инфолмационните технологии след „Ай Би Ем“ с обем на продажбите в този сектор от 29,11 милиарда евро и общ обем на продажбите от 31,69 милиарда евро.
През 1999 г. Майкрософт става най-скъпата компания в света с пазарна капитализация от 620,58 млрд. щатски долара. През август 2012 г. Епър подобрява този рекорд като постига пазарна капитализация от 623 млрд. щатски долара.