9 декември: Google днес отдава чест на първата лейди на програмирането
Днес анимираното лого на Google е посветено на една велика жена – контраадмирал Грейс Хопър. Тя е родена на днешния ден през 1906 г. и умира през 1992 г.
Грейс Хопър е офицер от военноморските сили на САЩ и учен-програмист. Тя е един от програмистите на Харвардския компютър Марк I през 1944 г. Създател е на първия в света компилатор за програмен компютърен език. В края на своята кариера се оказва най-възрастният служител на активен пост в американската армия.
С нейното име се свързва разработването на първия компилатор за програмен език, като тя е родена на днешната дата преди 107 години. Благодарение на нейните заслуги Хопър е наричана от мнозина първата лейди в програмирането и е един от първите пионери в информационните технологии.
Грейс Хопър е родена в Ню Йорк и на 18-годишна възраст завършва физико-математическия факултет в колежа Васар. След това тя развива уменията си в тази област и получава докторска степен от Университета Йейл и става професор по матекатика отново във Васар.
Хопър е и носителка на почетната диплома от академичното дружество Фи Бега Капа и създава програмното осигуряване на компютъра Марк I. Tя разработва специална програма, която преобразува езика A-0 в машинен код UNIVAC, който се счита за първия компилатор в света.
Любопитен факт е, че през 1947г. нейни колеги намират буболечка в релетата на компютъра, които пречат на работата му. Хопър нарича операцията по отстраняването му „Debbugging” (обезбуболечаване). Оттогава съществува и термивът „бъг” или „бъгване”.
През Втората световна война Грейс Хопър завършва офицерска школа и намира смъртта си на 1 януари 1992 г., но завинаги ще бъде запомнена с това, че е поставила основите на информационните технологии във вида, познат и до днес.