Левон Хампарцумян: Кризата свърши, но предприемаческият дух спи

Ако държавата не стиска хората за гушата, можем да направим чудеса

Левон Хампарцумян„Технически, България не е в криза. Няма спад в производството и БВП. Кризата свърши, готови сме да растем, но не сме се събудили още.“ Така банкерът Левон Хампарцумян описа ситуацията в страната – като на здрачаване, тази вечер в bTV.

„Ще ви дам един блестящ пример за предприемачество„, предложи банкерът. „През 90-те години, когато регулаторните органи се занимаваха с мобилните оператори и честотите за излъчвания на тв каналите, абсолютно незасегнати от държавната мрежа останаха кабелните доставчици на интернет. Те бяха извън регулациите. Работеха тихо. Знаем, че преди години кабелите им висяха на стълбовете. После ги положиха под земята. Никой не ги безпокоеше. В резултат на това днес България е в десетката на света по най-качествен, най-бърз и най-евтин интернет. Ние нямаме големи подземни богатства. Ресурсът, с който разполагаме, са хората. Ако ги стиснем за гушата, те нищо не могат да направят“, смята Левон Хампарцумян.

На въпрос как могат българите да се решат да извадят спестяванията си от банките и да ги вложат в бизнес, банкерът заяви, че тези пари – десетките милиарди лева в депозити, на практика са в икономиката. „Те са раздадени като кредити. В момента съотношението между кредити и спестявания е 100 на 100. През 2007-2008 г. кредитите бяха преобладаващи, но в последните години съотношението се изравни“, каза Хампарцумян.

Мнението му за електронното правителство бе, че може да имаме такова, когато системата и правилата се опростят. „Хаосът не може да се автоматизира“, бяха точните му думи. Хампарцумян се мотивира с данните, че от 2005 година досега броят на чиновниците се е удвоил. Това показва, че системата от правила е твърде усложнена. В прибалтийските републики, където има електронни правителства, преди това са били опростени механизмите на работа на администрацията.

 

Leave a Comment