Забраната за пушене на закрито остава
Депутатите отхвърлиха двата проекта за либерализиране на пушенето на обществени места и отпадане на някои ограничения след три часа ожесточени дебати в пленарна зала.
„Категорично не приемам либерализирането на пушенето. Днешният дебат трябваше да е дебат за здравето. Не приемем противопоставяне на бизнес срещу здраве. Забраната на тютюнопушенето на обществените места е въпрос за общественото здраве. Тази забрана защитава здравето на непушачите, на работещите в заведенията и е в защита на превенцията срещу тютюнопушенето. Всичко е въпрос на собствен избор. В момента забраната не спира възможността за избор”, каза министърът на здравеопазването Таня Андреева.
По думите ѝ сред водещите фактори при онкологичните, сърдечно-съдовите заболявания, белодробните заболявания е тютюнопушенето. При пасивните пушачи два пъти повече е никотинът и катрана, които се поглъщат, 73 пъти повече амоняка, отколкото при активните пушачи. Тя призова депутатите при гласуването да помислят, ако в семейството им има поне един човек с риск от пребиваване в среда с пушене.
Забраната за пушене е в голямата си част е лицемерие, заяви вносителят на промените в Закона за здравето Спас Панчев при дебатите по законопроекта. „6-7 месеца в медиите обсъждаме един проблем, който е много важен за обществото. Въпрос, който касае един от бичовете за нашето здраве. Законът не доведе до намаляване на пушенето. Според справка от Министерството на финансите в последната една година има с повече от 8.5% увеличение на продажбите на бандероли. Продажбите са се увеличили, хората продължават да пушат“, коментира още той.
В България има един от най-стриктните закони за забрана на пушене на обществени места. Над 20 са държавите от ЕС, в които има либерализиран закон.